ମିଳିଗଲା ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଅଧିକାରୀ ! ରୋହିତ ପରେ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ହେବେ ଏହି ଘାତକ ଯୁବ ଖେଳାଳି

  1. Home
  2. Cric Special

ମିଳିଗଲା ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଅଧିକାରୀ ! ରୋହିତ ପରେ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ହେବେ ଏହି ଘାତକ ଯୁବ ଖେଳାଳି

india test team


କ୍ରିକେଟ ଖବର: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ 4 ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳୁଛି। ବୋର୍ଡର୍ ଗାଭାସ୍କର ଟ୍ରଫି ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଚମତ୍କାର ଭାବେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ 1 ତାରିଖରୁ ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଇନ୍ଦୌରରେ ଖେଳାଯିବ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଲେ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ। ତେଣୁ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ରୋହିତବାହିନୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। 

ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ (WTC) ର ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଜୁନ୍ 7 ତାରିଖରୁ ଲଣ୍ଡନର ଓଭାଲ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯିବ। ଅନ୍ୟପଟେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ 35 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇସାରିଛି ଓ ଯଦି ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ (WTC) ଟାଇଟଲ୍ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ସେ ବୋଧହୁଏ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ବିଦାୟ ଦେଇପାରନ୍ତି। 35 ବର୍ଷୀୟ ରୋହିତଙ୍କ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଭାରତର ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ରହିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିସିସିଆଇ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତର ନୂତନ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ବାଛିପାରେ।

ଏହି ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ: 

ତେବେ ରୋହିତଙ୍କ ପରେ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦାୟିତ୍ୱ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ସେ ତିନିଟି ଫର୍ମାଟ୍ ଯଥା ଟେଷ୍ଟ, ODI ଏବଂ T20 ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି, ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ହେବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଅଟନ୍ତି। 

Shubman gill

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଯୁବ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶୁବମାନ ଗିଲଙ୍କୁ ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇପାରେ। 23 ବର୍ଷୀୟ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ନିର୍ଭୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ବାକି ନାହିଁ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ 23 ବର୍ଷୀୟ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କୁ ଓପନିଂ ସହିତ ଭାରତର ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ। 

ମାତ୍ର 23 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇ ଟେଷ୍ଟ, ODI ଏବଂ ଟି-20 ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଖୋଲିପାରିବେ ଏବଂ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ପାଖରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଓପନିଂ ଠାରୁ ମଧ୍ୟମ ଅର୍ଡର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ପରେ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଆଗଲା ଅଧିନାୟକତ୍ୱ, ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଖେଳାଳି ହେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ର ନୂତନ ଅଧିନାୟକ