ଅବସର ନେବା ପରେ ବି କାହିଁକି MS ଧୋନି ଆବୁଧାବି T-10 ଲିଗ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ ? ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

  1. Home
  2. Cric Special

ଅବସର ନେବା ପରେ ବି କାହିଁକି MS ଧୋନି ଆବୁଧାବି T-10 ଲିଗ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ ? ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

dhoni cant play abudhabi T10 league


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ୟୁଏଇରେ ନଭେମ୍ବର 23 ତାରିଖରୁ ଆବୁଧାବି T10 ଲିଗ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଷ୍ଟାର୍ ଷ୍ଟୁଡେଡ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସର୍ବଦା ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ଖେଳାଳି ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ଟି -10 ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି। ସୁରେଶ ରାଇନା, ହରଭଜନ ସିଂ, ଏସ୍ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବିନି ଏବଂ ଅଭିମନ୍ୟୁ ମିଥୁନ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି।

abudhabi t10 league

ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଖେଳୁଥିବା ଯେକୌଣସି ଲିଗ୍ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଅଟେ। କେବଳ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବିଦେଶୀ ଲିଗରେ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଲିଗରେ ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଧୋନି କାହିଁକି ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ ବିଦେଶୀ ଲିଗ୍ ?

ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନାମ ଏମଏସ ଧୋନି। ସେ 2020 ମସିହାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଆବୁଧାବି ଟି 10 ଲିଗ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଲିଗ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ବିସିସିଆଇର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ।

ms dhoni and kohli

ତେବେ ଧୋନି ଯଦି ବିଦେଶୀ ଲିଗର ଅଂଶ ହେବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ NOC  ସହିତ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ। କାରଣ ଆଇପିଏଲ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (CSK) ର ଅଧିନାୟକ ଥିବାରୁ ଏମଏସ ଧୋନି ବର୍ତ୍ତମାନ ବି ବିସିସିଆଇ ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦିନ ଧୋନି CSK ପାଇଁ ଖେଳିବା ଛାଡିବେ, ସେ ଆବୁଧାବି ଟି 10 ଲିଗ୍, ବିଗ୍ ବାସ୍ ଲିଗ୍ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଜଣେ ସକ୍ରିୟ ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ବିଦେଶୀ ଲିଗରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ : କୋହଲିଙ୍କ ହମସକଲ୍ ରାସ୍ତା ରେ କରୁଥିଲେ ଏମିତି କାମ, କୋହଲି ରାଗିଯାଇ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ଧମକ

ଧୋନିଙ୍କ ସହ ଅବସର ନେଇଥିବା ରାଇନା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଛାଡିବାକୁ 2 ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।  ଭେଟେରାନ୍ ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲ୍ 2022 ମେଗା ନିଲାମରେ ବିକ୍ରି ହୋଇନଥିଲେ ଏବଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସମୟରେ କମେଣ୍ଟ୍ରି କରୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଥିଲା। ଆଇପିଏଲ୍ 2022 ଶେଷ ହେବାର 3 ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ରାଇନା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲିଗ୍ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ରୋଡ଼ ସେଫ୍ଟି ୱାର୍ଲ୍ଡ ସିରିଜରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆବୁଧାବି ଟି 10 ଲିଗ୍ ଖେଳୁଛନ୍ତି।