T20 ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା 5 ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍, ଏହି ଲିଷ୍ଟ ରେ 2 ଜଣ ଭାରତୀୟ ସାମିଲ

  1. Home
  2. Cric Special

T20 ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା 5 ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍, ଏହି ଲିଷ୍ଟ ରେ 2 ଜଣ ଭାରତୀୟ ସାମିଲ

t20 world cup top 5 batsman list


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର ଅଷ୍ଟମ ସଂସ୍କରଣ 16 ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମୋଟ 16 ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ।  2007 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାତୋଟି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳାଯାଇଛି। ଆଜି ଆମେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ 5 ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ। 

1) ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନେ: 

Mahela-Jayawardene-

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି। ପାଞ୍ଚଟି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳିଥିବା ଜୟୱାର୍ଡେନ ହାରାହାରି 39.07 ରେ 31 ଇନିଂସରେ 1016 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।  ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ଶତକ ଏବଂ ଛଅଟି ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଜୟୱାର୍ଡେନର ଶୀର୍ଷ ସ୍କୋର 100 ରନ୍। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଯିଏ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ 1000 ରନ୍ ଛୁଇଁଛନ୍ତି।

2) କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍:

gayle

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଗେଲ୍ ହାରାହାରି 34.46 ରେ 33 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ର 31 ଇନିଂସରେ 965 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଦୁଇଟି ଶତକ ଏବଂ ସାତଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍କୋର ହେଉଛି 117 ରନ୍। ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଦୁଇଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଗେଲ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି।  ସେ ସର୍ବାଧିକ ଛକା ମାରିବା ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ଟି-20 ବିଶ୍ୱକପରେ 63 ଟି ଛକା ମାରିଛନ୍ତି।

3) ତିଲକରାଟେନ୍ ଦିଲଶାନ୍:

tillakaratne dilshan

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ତିଲକରାଟେନ୍ ଦିଲଶାନ୍ ହାରାହାରି 30.93 ରେ 35 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ର 34 ଇନିଂସରେ 897 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ 6 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମାରିଛନ୍ତି। ଦିଲଶାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍କୋର 96 ରନ୍। 

4) ରୋହିତ ଶର୍ମା:

rohit asia cup

ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।  ରୋହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସାତୋଟି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିଛନ୍ତି ଏବଂ ହାରାହାରି 38.50 ରେ 33 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 847 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଆଠଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶୀର୍ଷ ସ୍କୋର ନଟଆଉଟ୍ 79 ରନ ରହିଛି। ତେବେ ରୋହିତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଅଛନ୍ତି। 

5) ବିରାଟ କୋହଲି:

Virat kohli

ବିରାଟ କୋହଲି ଠିକ୍ ରୋହିତଙ୍କ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି।  ଯିଏ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି।  ସେ ହାରାହାରି 76.63 ରେ 21 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ର 19 ଇନିଂସରେ 845 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 10 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ ସ୍କୋର ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ। ତାଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର 89 ନଟ ଆଉଟ।