ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା 3 ଜଣ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଲିଷ୍ଟ, ନମ୍ବର 1 ଖେଳାଳି ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ

  1. Home
  2. Cric Special

ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା 3 ଜଣ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଲିଷ୍ଟ, ନମ୍ବର 1 ଖେଳାଳି ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ

India-Pakistan


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୨୨ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ୨୭ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଏସିଆ କପ୍ ର ୧୫ ତମ ସିଜନ ହେବ। ଏସିଆ କପ୍ ର ଏହି ସିଜନ୍ ଏଥର ଟି -୨୦ ଫର୍ମାଟରେ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ଏସିଆ କପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବ। ଯେତେବେଳେ ବି ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ (IND vs PAK) ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ଏକ ଭିନ୍ନ ରୋମାଞ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଖେଳାଳିମାନେ ପଡ଼ିଆରେ ଖେଳନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାର ଉତ୍ସାହ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଏ।

ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଦଳ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜରେ ପରସ୍ପର ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଏସିଆ କପରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୁଅନ୍ତି। ସେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଆଖି ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଉପରେ ଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତିନି ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଜୋରଦାର ବିସ୍ଫୋରକ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ୩ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କରିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ :

୧) ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର :

babar azam breaks sachin Ttendulkar's record in icc's all-time odi batsmen's ranking list

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ପ୍ରାୟ ଦଶ ବର୍ଷ ହେବ ଅବସର ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରରେ ୧୮,୪୨୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାବେଳେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ୧୫୯୨୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ମୋଟ ଉପରେ ସେ ୩୪,୩୪୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମୋଟ ୩୫୮୩ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୭ ଟି ଶତକ ଏବଂ ୨୩ ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ୯୮ ରନ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି।

୨) ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ :

Rahul Dravid

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସେହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯେଉଁମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏକି ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ୱାନଡେ  ରେ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାର ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଦ୍ରାବିଡ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆକଳନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଏ । ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ୨୭୦ ସ୍କୋର ୨୦୦୪ ରେ ରାୱଲପିଣ୍ଡିରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଥିଲା। ମୋଟ ଉପରେ, ସେ ସାତଟି ଶତକ ଏବଂ ୧୭ ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମାରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରେ ସେ ମୋଟ ୩୧୩୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

୩) ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର :

Sunil

ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ୧୯୭୮–୧୯୮୭ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚକମା ଦେଇଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଗାଭାସ୍କର ପାଞ୍ଚଟି ଶତକ ଏବଂ ୧୮ ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଆଉ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ମୋଟ ୨୬୮୯ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।