ଏହି 5 ଜଣ ମହାନ ଖେଳାଳି ICC ବିଶ୍ୱକପରେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳି ପାରି ନାହାନ୍ତି, ଲିଷ୍ଟ ରେ ଅଛନ୍ତି 2 ଜଣ ଭାରତୀୟ

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି 5 ଜଣ ମହାନ ଖେଳାଳି ICC ବିଶ୍ୱକପରେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳି ପାରି ନାହାନ୍ତି, ଲିଷ୍ଟ ରେ ଅଛନ୍ତି 2 ଜଣ ଭାରତୀୟ

Top 5 cricketers who could never play for their country in World Cup,


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ରହିଥାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳି ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ରିକେଟର ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଥରେ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳି ଟ୍ରଫି ଜିତି ଦେଶକୁ ଗୌରବ ଆଣିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏପରି କିଛି କ୍ରିକେଟର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦେଶର କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଗୋଟିଏ ବି ବିଶ୍ୱକପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନାହାନ୍ତି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଦୁଇଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ।  ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ପାଞ୍ଚଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ , ଯେଉଁମାନେ କି କେବେ ବି ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ଖେକିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନାହାନ୍ତି।

୧) ଜଷ୍ଟିନ ଲେଙ୍ଗର : 

Justin

ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଜଷ୍ଟିନ ଲେଙ୍ଗରଙ୍କର। ଯିଏକି ତାଙ୍କ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବି ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କୁ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ମିଳିନଥିଲା। ଲେଙ୍ଗର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ କେବଳ ୮ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି।  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ମୋଟ ୧୬୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ୧୦୫ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୧୮୨ଟି ଇନିଂସରେ ୭୬୯୬ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ସେ।  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୨୩ଟି ଶତକ ଏବଂ ୩୦ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

୨) ଆଲିଷ୍ଟାୟର୍ କୁକ୍ : 

Alistair Cook

ଏହି ତାଲିକାର ଦ୍ଵିତୀୟ ନାମ ହେଉଛି ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ଆଲିଷ୍ଟାୟର୍ କୁକଙ୍କର। ଏହି ମହାନ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବି ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିନଥିଲା।  ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 12,000 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ , ଏକ ସମୟରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟରର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ପାରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା।  ODI ରେ, ଏହି ଭେଟେରାନ୍ ଖେଳାଳୀ 92 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 3204 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ 5ଟି ଶତକ ଏବଂ 19 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏଥି ସହିତ, ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଆଲାଷ୍ଟାୟର୍ କୁକ୍ 161 ମ୍ୟାଚ୍ ର 291 ଇନିଂସରେ 12472 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି |  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଟେଷ୍ଟରେ ୩୩ଟି ଶତକ ଏବଂ ୫୭ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

୩) ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ମ୍ୟାକଗିଲ୍ : 

Stuart McGill

ଏହି ତାଲିକାର ତୃତୀୟ ନାମ ହେଉଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ମ୍ୟାକଗିଲଙ୍କର। ଷ୍ଟୁଆର୍ଟଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଦୁଭାଗ୍ୟଶାଳୀ କ୍ରିକେଟର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ କାରଣ ଏହି ଖେଳାଳି ଦଳରେ ସେନ୍ ୱାର୍ନଙ୍କ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ପକ୍କା କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଏହା ହେଉଛି ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ମ୍ୟାକଗିଲ ମନୋନୀତ ନ ହେବାର କାରଣ। ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱକପରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ କେବେ ପାଇ ନାହାନ୍ତି ଏହି ଖେଳାଳି |  ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ସେ 44 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 85 ଟି ଇନିଂସରେ 208 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ତିନୋଟି ODI ରେ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

୪) ଇରାପାଲୀ ପ୍ରସନ୍ନ : 

Erapalli Prasanna

ଏହି ତାଲିକାର ଚତୁର୍ଥ ନାମ ହେଉଛି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଇରାପାଲୀ ପ୍ରସନ୍ନଙ୍କର। ଯିଏକି ଥରେ ବି ଭାରତ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଇରାପାଲୀ ପ୍ରସନ୍ନ 1962 ମସିହାରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ 1978 ରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, 1975 ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ପାଇନଥିଲେ। ଇରାପାଲୀ ପ୍ରସନ୍ନଙ୍କୁ ସବୁ ସମୟର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |  ସେ ଭାରତ ପାଇଁ 49 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ 86 ଟି ଇନିଂସରେ 189 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।  ତାଙ୍କର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ବି ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ODI ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ। 

୫) ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ : 

VVS

ଆମ ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଚମ ନାମ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଭେଟେରାନ୍ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କର। ଯାହାକୁ କ୍ରିକେଟର ଯାଦୁକର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପ୍ରାୟ 16 ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ଥରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିନାହିଁ।  2003 ବିଶ୍ୱକପରେ ସେ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥିଲା |  ପରେ ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ଯେ ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନ କରିବା ଏକ ଭୁଲ ଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭିଭିଏସ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ମୋଟ 134 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରୁ ସେ 17ଟି ଶତକ ଏବଂ 56 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହାୟତାରେ 8781 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।  ଏଥି ସହିତ, ODI ରେ 86 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ସେ 6ଟି ଶତକ ଏବଂ 10ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକବସହାୟତାରେ 2338 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। କ୍ୟାରିୟର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସେ କେବଳ ଜଣେ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ରହିଗଲେ।