1983 ଏବଂ 2011 ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ମିଶାଇ ଚୟନ କରାଗଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକାଦଶ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

1983 ଏବଂ 2011 ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ମିଶାଇ ଚୟନ କରାଗଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକାଦଶ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

1983 and 2011 odi world-cup


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଫଳତମ ଦଳ। ଭାରତ ଦୁଇଥର ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛି।  କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳ ପାଇଁ ପାଗଳ ଥିବା ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଥିବା ଦୁଇ ଦଳ ଚିରଦିନ ମନେ ରହିବେ। 1983 ଏବଂ 2011 ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଉଭୟ ଭାରତୀୟ ଦଳ ମହାନ ଖେଳାଳିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲେ। ଉଭୟ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାରେ ଭାରତକୁ 28 ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଯାହା ଭାରତ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟଥିଲା। ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଉଭୟ ଦଳ ବହୁତ ସନ୍ତୁଳିତ ଥିଲେ। ତେବେ ଆମେ ଭାରତର ଉଭୟ ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଦଳର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକାଦଶ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ଦଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଛୁ। ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଉଲେଖ୍ୟ କରିଛୁ। 

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କ୍ରିକେଟର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି।  ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟରଙ୍କ ନାମରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱକପ ରେକର୍ଡ ରହିଛି। 2011 ବିଶ୍ୱକପ ସମୟରେ ସଚିନଙ୍କୁ 37 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଭାରତକୁ ଚାମ୍ପିୟନ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।  2011 ବିଶ୍ୱକପରେ ସଚିନ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଇନିଂସରେ ଯେକୌଣସି ବୋଲରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣର ମନୋଭାବରେ ଖେଳିବାରେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗଙ୍କର କ୍ଷମତା ଥିଲା। ଆମ ତାଲିକାରେ ସେହୱାଗ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। କାରଣ ସେ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିଲେ।

ଯଦିଓ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଜଣେ ଓପନର୍ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମ ବାଛିଥିବା ଦଳରେ ସେ ତିନି ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବେ।  2011 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଫାଇନାଲରେ ଗମ୍ଭୀର ଭାରତ ପାଇଁ ଅଗ୍ରଣୀ ରନ୍ ସ୍କୋରର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 28 ବର୍ଷ ପରେ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାରେ ସେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 1983 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମୋହିନ୍ଦର ଅମରନାଥ ଏକ ବଡ ଖେଳାଳି ଥିଲେ। ଏହି ବଡ଼ ମ୍ୟାଚରେ ଏହି ଅଲରାଉଣ୍ଡର ନିଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ।  1983 ବିଶ୍ୱକପର ଉଭୟ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲରେ ଅମରନାଥଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।

world cup

କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏମ୍ଏସ୍ ଧୋନି ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି।  ଚାପରେ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଧୋନିଙ୍କୁ ଆମ ଦଳରୁ  ଆମେ କିପରି ବାହାର କରିପାରିବୁ।  2011 ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ଫାଇନାଲରେ ଧୋନି ଚାପରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳି 28 ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍ କରିଥିଲେ |

2011 ବିଶ୍ୱକପରେ ଯୁବରାଜ ସିଂ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲେ |  ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଉଭୟ ବୋଲିଂ ଏବଂ ବ୍ୟଟିଂରେ ଯୁବରାଜ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଆମ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। 1983 ମସିହାରେ କପିଲ ଦେବ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷରେ 175 ରନର ଇନିଂସ ଦଳର ମନୋବଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।  ବ୍ୟାଟିଂ ଏବଂ ବୋଲିଂ ବ୍ୟତୀତ ଫାଇନାଲରେ କପିଲ ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଭିଭିଆନ୍ ରିଚାର୍ଡସଙ୍କ କ୍ୟାଚ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣୀୟ ହେବ। ରୋଜର ବିନି ଏକ ଅଣ୍ଡରଟେଡ୍ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଥିଲେ।1983 ବିଶ୍ୱକପରେ ରୋଜର ବିନିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ |  ଦ୍ରୁତ ବୋଲର 18 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ |

1983 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତକୁ ଚାମ୍ପିଅନ୍ କରିବାରେ ମଦନ ଲାଲ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |  ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଏହି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭିଭିଆନ୍ ରିଚାର୍ଡସଙ୍କ ଅମୂଲ୍ୟ ୱିକେଟ୍ ପାଇଥିଲେ |  ମୋଟ ଉପରେ, ସେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ହରଭଜନ ସିଂ 2011 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ପିନର ଥିଲେ |  ହରଭଜନ ମଧ୍ୟଭାଗ ଓଭରରେ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ଧରାଶାୟୀ କରିଥିଲେ। ଜାହିର ଖାନ୍ 2011 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂର ଅଗ୍ରଣୀ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବୋଲର ଥିଲେ।  2011 ବିଶ୍ୱକପରେ ଜାହିର ମୋଟ 21 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ଜହିର ମୋଟ 44 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏକାଦଶ:

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର, ମୋହିନ୍ଦର ଅମରନାଥ, ଯୁବରାଜ ସିଂ, ଏମଏସ ଧୋନି, କପିଲ ଦେବ, ରୋଜର ବିନି, ମଦନ ଲାଲ, ହରଭଜନ ସିଂ ଏବଂ ଜହିର ଖାନ