ବିପଦରେ ସଚିନଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଟେଷ୍ଟ ରନ ରେକର୍ଡ, ଏହି 3 ଜଣ ଖେଳାଳି ଶୀଘ୍ର ଭାଙ୍ଗିଦେଇ ପାରନ୍ତି ଏହି ରେକର୍ଡ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

ବିପଦରେ ସଚିନଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଟେଷ୍ଟ ରନ ରେକର୍ଡ, ଏହି 3 ଜଣ ଖେଳାଳି ଶୀଘ୍ର ଭାଙ୍ଗିଦେଇ ପାରନ୍ତି ଏହି ରେକର୍ଡ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

sachin test run record


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ସବୁ ସମୟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ତାଙ୍କ ନାମରେ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଅଛି। ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ସେ ଖେଳୁଥିବା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଥିଲେ। ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କେବଳ ଭାରତ ମାଟିରେ ନୁହେଁ , ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଅବସର ନେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ODI ଏବଂ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିବା ରେକର୍ଡରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ 200 ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ହାରାହାରି 53.8 ହାରରେ 15921 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନଙ୍କ ଏହି ରନ୍ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହଜ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ତିନିଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁମାନେ ସଚିନଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

1) ଜୋ ରୁଟ୍ :

root

ବିସ୍ଫୋରକ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜୋ ରୁଟ୍, ନିକଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 10,000 ରନ୍ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। 10,000 ରନ୍ ମାର୍କ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର ହୋଇଛନ୍ତି। ଜୋ ରୁଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର 31 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୋ ରୁଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଏହି ଟେଷ୍ଟ ରନ୍ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିବେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। 

2) ବିରାଟ କୋହଲି :

kohli sad vs sl

ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ସମୟରେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।  ସେ ଫର୍ମରେ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆହୁରି 3-4 ବର୍ଷ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବେ।  ତାଙ୍କୁ 33 ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଭଲ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସେ ଜଣେ। ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବା ପରେ ସେ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ଫର୍ମକୁ ଫେରିବା ପରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି ସେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହାରାହାରି 50.0 ରେ 101 ଟେଷ୍ଟରେ 8043 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। 

3) ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍ :

smith

ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେ ହାରାହାରି 59.8 ରେ 85 ଟେଷ୍ଟରେ 8010 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରହିଛି। ତେବେ ଯଦି ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ବଲ୍ ଟାମ୍ପରିଂରେ ଜଡିତ ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ତାଙ୍କର ରନ ରେକର୍ଡ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇଥାନ୍ତା। ତଥାପି, 10,000 ଟେଷ୍ଟ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ।  ଯଦି ସେ ଆଗାମୀ 5 ବର୍ଷ ଖେଳନ୍ତି, ତେବେ ସେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ରନ୍ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପାରିବେ।