Asia Cup Winners: ଭାରତ ପାଇଁ ଏହିସବୁ ଅଧିନାୟକ ଜିତିଛନ୍ତି ଏସିଆ କପ ଟାଇଟଲ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

Asia Cup Winners: ଭାରତ ପାଇଁ ଏହିସବୁ ଅଧିନାୟକ ଜିତିଛନ୍ତି ଏସିଆ କପ ଟାଇଟଲ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

asia cup winners


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : ୟୁଏଇରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୭ ରୁ ଏସିଆ କପ୍ ର ନୂଆ ସିଜନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିକଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏସିଆ କପ୍ ର ୧୪ ଟି ସିଜନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭ ଥର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସିଆ କପ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି। ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏସିଆ କପ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିବା ଅଧିନାୟକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

୧) ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି :

dhoni asia cup

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଭାରତକୁ ଦୁଇଥର ଏସିଆ କପ୍ ଟ୍ରଫି ଜିତାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୧୦ ଏସିଆ କପରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଧୋନି ୨୦୧୬ ଏସିଆ କପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିଥିଲେ। ଏସିଆ କପ୍ ବ୍ୟତୀତ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଭାରତ ପାଇଁ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି, ଆଇସିସି ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ଆଇସିସି ୱାନଡେ ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି ।

୨)ମହମ୍ମଦ ଆଜଝରୁଦ୍ଦିନ:

mohammad azharuddin

ଭାରତୀୟ ଦଳର ମହାନ ଖେଳାଳି ମହମ୍ମଦ ଆଜଝରୁଦ୍ଦିନ ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦୁଇଥର ଏସିଆ କପ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିଛି। ୧୯୯୦ - ୯୧ ର ଏସିଆ କପ୍ ଏବଂ ୧୯୯୫ ର ଏସିଆ କପ୍ ରେ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିଥିଲା ।

୩) ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର:

Sunil

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଏସିଆ କପ୍ ର ପ୍ରଥମ ସିଜନ୍ ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜିତିଥିଲା। ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ସେତେବେଳେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ସିଜିନରେ କେବଳ ତିନୋଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।

୪) ଦିଲୀପ ଭେଙ୍ଗସରକର :

Dilip-Vengsarkar

ଦିଲୀପ ଭେଙ୍ଗସରକର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏସିଆ କପ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ୧୯୮୮ ଏସିଆ କପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସିଜନରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୬ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା।

୫) ରୋହିତ ଶର୍ମା :

rohit asia cup

ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଏସିଆ କପ୍ ର ଶେଷ ସଂସ୍କରଣରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ଏସିଆ କପ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲା । ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା ।