ଏହି ୫ ଜଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖେଳାଳି ମଦ୍ୟପାନ କରି ପଡ଼ିଆରେ ବୋବାଲ୍ କରିଥିଲେ, ଲିଷ୍ଟରେ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର ସାମିଲ୍

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି ୫ ଜଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖେଳାଳି ମଦ୍ୟପାନ କରି ପଡ଼ିଆରେ ବୋବାଲ୍ କରିଥିଲେ, ଲିଷ୍ଟରେ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର ସାମିଲ୍

Drunk-Cricketer-on-the-Field


କ୍ରିକେଟ ଖବର : କ୍ରିକେଟରମାନେ ପଡ଼ିଆ ବାହାରେ ଏବଂ ପଡିଆ ଭିତରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଲାଇମଲାଇଟରେ ଥାଆନ୍ତି। କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେତେବେଳେ ଖେଳାଳିମାନେ ନିଜ ଖେଳ ପାଇଁ ଆଉ ଖେଳ ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ବିବାଦ ପାଇଁ ଲଜ୍ଜାକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଏପରି ଅନେକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଭାଙ୍ଗି ନିଜ କ୍ୟାରିଅରକୁ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି କ୍ରିକେଟରମାନେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ସଫଳତା ପାଇଲେ କିନ୍ତୁ ମାନସିକ ଦୃଢତାର ଅଭାବ ହେତୁ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସର ଶିକାର ହେଲେ । ସେହି କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ମଦ୍ୟପାନର ଶିକାର ହେତୁ ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରକୁ କଳଙ୍କିତ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆଜିର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୫ ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ପଡ଼ିଆରେ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। 

ଏହି ୫ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ମଦ୍ୟପ କ୍ରିକେଟର :

୧) ଗ୍ୟାରି ସୋବର୍ସ :

garry bobers

କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଗ୍ୟାରି ସୋବର୍ସଙ୍କୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଅତୀତରେ ସେ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଏବଂ ବୋଲିଂରେ ସମାନ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ଅଦ୍ଭୁତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଲର୍ଡସ୍ ଠାରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ ସୋବର୍ସ ମଦ୍ୟପାନ କରି ପଡ଼ିଆକୁ ଯାଉଥିଲେ। ଗ୍ୟାରି ସୋବର୍ସ ନିଜେ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ଯେ ଲର୍ଡସ ଶେଷ ଟେଷ୍ଟରେ ସେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସମାନ ମ୍ୟାଚରେ ଅପରାଜିତ ୧୫୦ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ପାଇଁ ୯୩ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ୨୬ ଶତକ ସହ ୮୦୩୨ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ବାମହାତୀ ବୋଲର ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ସହିତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ସମଗ୍ର କ୍ୟାରିୟରରେ ୨୩୫ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

୨) ହର୍ସଲ ଗିବ୍ସ :

herschelle gibbs

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ହର୍ସଲ ଗିବ୍ସ ଅଳ୍ପ କିଛି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏକି ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏବଂ ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରାଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିଲେ । ଏହି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ଦେଶ ପାଇଁ ଅନେକ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର କିଛି ଇନିଂସ ଦେଶକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସ୍ମରଣୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିବା ସବୁଠାରୁ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଇନିଂସ ୪୩୬ ରନ ଟାର୍ଗେଟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଗିବ୍ସ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ଟୁ ପଏଣ୍ଟ ରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ମ୍ୟାଚର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ । 

୩) ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ସାଇମଣ୍ଡସ୍ : 

andrew symonds

୨୦୦୦ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ଉପଭୋଗ କରୁଥିଲା । ଏହା ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ଉଚ୍ଚ କୁଶଳୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ସାଇମଣ୍ଡସଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଜାତୀୟ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେ ଏପରି ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଯିଏ କେବେବି ନିଜର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ୨ ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିଜୟ ସହିତ ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁଙ୍କୁ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ଯିଏ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଖେଳ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ମନୋଭାବକୁ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି ।

୪)ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ :

Flintoff

ଏହି ତାଲିକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ନାମ ହେଉଛି ପୂର୍ବତନ ଇଂରାଜୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ, ଯିଏ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ୭୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ଏବଂ ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ଏହି କ୍ରିକେଟର ୨୦୦୫ ମସିହାର ଆଶେସ୍ ସିରିଜ୍ ସ୍ମରଣୀୟ କରିପାରିଥିଲେ । ଫ୍ରେଡି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ପଡ଼ିଆରୁ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଗୁଁ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର କ୍ୟାରିୟର ଏକ ଖରାପ ଦିଗକୁ ପଳାଇଲା। ଫ୍ଲିଣ୍ଟଫ ଏକ ଟକ୍ ସୋରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଥିଲେ। ଆଉ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଶତକ ମାରିଥିଲେ।

୫) ୱାସିମ ରାଜା : 

wasim raja

ୱାସିମ ରାଜା ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଯିଏ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଖେଳିଥିଲେ। ମଲ୍ଟାନ ଜନ୍ମିତ ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବୀ କ୍ରିକେଟର ତାଙ୍କର ବଡ଼ ଷ୍ଟ୍ରୋକସ୍ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ସେ ୫୭ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ୨୮୨୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଆଉ ୫୧ ୱିକେଟ୍ ବି ନେଇଥିଲେ। ସେ ଥରେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ପଡ଼ିଆକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ସେତେବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ଥିଲା। ଯାହା କରାଚିରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେହି ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ୱାସିମ୍ ସୀମା ଲାଇନ୍ ଫିଲ୍ଡିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ପଡ଼ିଆରେ ଟ୍ରାଉଜର ଖୋଲିବାକୁ ଧମକ ଦେଇ ଜନତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥିଲେ । ଏହା ସେ ମଦ୍ୟପାନ କରି କହିଥିଲେ।