T20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଯଦି ଏହି 11 ଜଣ ଖେଳାଳି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ରୁହଁନ୍ତି ତେବେ, ବିଶ୍ୱକପ ହେବ ଆମର, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

T20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ରେ ଯଦି ଏହି 11 ଜଣ ଖେଳାଳି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ରୁହଁନ୍ତି ତେବେ, ବିଶ୍ୱକପ ହେବ ଆମର, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

t20 wc ind squad


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସର ଦଳ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଦଳକୁ ୭ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଆଇପିଏଲ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି । ତେବେ ଯଦି ଆମେ ୨୦୨୧ ଆଇସିସି ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହି ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହିଁ ଖରାପ ଖେଳି ଘର ବାହୁଡା ହୋଇଥିଲା। ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୧ ଭାରତୀୟ ଦଳ କେବଳ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଦଳକୁ ହିଁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା।

team ind

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଆଇସିସି ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ୧୧ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ଦେଲେ ଭାରତ ୨୦୨୨ ବର୍ଷର ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିପାରିବ।

୧) ରୋହିତ ଶର୍ମା : 

ନିକଟରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ସେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦, ତିନୋଟି ୱାନଡେ ଏବଂ ପରେ ଟେଷ୍ଟର ନୂତନ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ରୋହିତ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହେବା ସହିତ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଦଳ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ କ୍ରମାଗତ ୯ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ଜିତିଥିବାବେଳେ ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ। ସେ ୧୨୫ ଟି T20I ଖେଳି ୩୩୧୩ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି।

୨) କେଏଲ ରାହୁଲ:

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ୨୦୨୨ ଶେଷ ହେବା ପରେ ନିଜମାଟିରେ ଖେଳିବାକୁ ଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ଟି-୨୦ ପାଇଁ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଦଳର ନୂତନ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ସେ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ସିଜନରେ ୧୫ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୬୧୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରାଯାଇନପାରେ। 

୩) ବିରାଟ କୋହଲି:

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଦଳ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ରେ କ୍ୱାଲିଫାୟର ମ୍ୟାଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଚି ପାରିଥିଲା।  କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଫେରିବେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ପୁଣି ଥରେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବ। 

୪) ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଯାଦବ :

ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ଆଘାତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ନୁହେଁ  କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ସେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବାକି ସିଜିନରୁ ବାଦ ଦେବାକୁ ପଡିଲା। କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱକପ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ୩ ରୁ ୪ ମାସ ବାକି ଅଛି, ତେଣୁ ଯାଦବ ଫିଟ୍ ହୋଇ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଦଳ ପାଇଁ ଯୋଗଦାନ କରି ଭାରତ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତିବାକୁ ଚାହିଁବ । 

୫) ରିଷଭ ପନ୍ତ :

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଜଣେ ଯୁବ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ରିଷଭ। ୱିକେଟ୍ କିପର୍ ବ୍ୟତୀତ ପନ୍ତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଫିନିଶର ଭୂମିକାରେ ମଧ୍ୟ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ଆଇସିସି ଟି -୨୦ (୨୦୨୨) ବିଶ୍ୱକପରେ ଋଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଜବୁତ କରିବ । 

୬) ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ:

ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଦେଇପାରିବେ, ଯିଏକି ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ନିଜ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଚମତ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଦଳର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଯେକୌଣସି ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି । 

୭) ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା : 

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଆଘାତରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଗତ ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବାହାରିବା ବାଟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦଳରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରି ବଲ ସହ ଆଇପିଏଲରେ ନିଜ ଦଳକୁ ଚମ୍ପିୟାନ କରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏଥର ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

୮) ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା:

ଏହି ଖେଳାଳୀ କେବଳ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭଲ ଫର୍ମ ରେ ନାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଜାଡେଜା ଜଣେ ଉତ୍ତମ ଅଲ-ରାଉଣ୍ଡର । ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ଡିଂ ହେଉ କିମ୍ବା ବୋଲିଂ ହେଉ, ସେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଅଟନ୍ତି ।ସେ ଆଗରୁ ନିଜର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ସଭିଙ୍କ ମନ ଜିଣିଛନ୍ତି।

୯) ହର୍ଷଲ ପଟେଲ:

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଜଣେ ଯୁବ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ହର୍ଷଲ ପଟେଲ। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ରେ ମଧ୍ୟ ସେ ମୋଟ ୧୫ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ଆଉ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଗୁଡ଼ିକରୁ ୧୯ ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

୧୦) ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା :

ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣରେ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ହେଉଛନ୍ତି ଅଗ୍ରଣୀ। ସେ ନିଜେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଅନେକ ବଡ଼ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତାଇଛନ୍ତି । ବୁମରା ଟି-୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ନିଜର ଟି -୨୦ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋଟ ୬୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବରିଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ବୋଲର ପୁଣିଥରେ ଆଗାମୀ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

୧୧) ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ :

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ, ପର୍ପଲ କ୍ୟାପ୍ ବିଜେତା ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ରୂପରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ର ୧୭ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୨୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ସ୍ପିନର ଭାବରେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲର ହେବେ।