ଏହି 6 ଜଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅପମାନିତ ହୋଇ ଅବସର ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି 6 ଜଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅପମାନିତ ହୋଇ ଅବସର ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

2019 wc team ind


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ 2011 ବିଶ୍ୱକପ୍ ପରେ ଅନେକ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ହଠାତ୍ ଭାରତୀୟ ଦଳରୁ ବାହାରର ବାଟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଏବଂ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଥମ ଅଟନ୍ତି। କାରଣ ପରେ ଏହି ଦୁଇ ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ପରି ମହାନ ଖେଳାଳିମାନେ ନେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଭାରତୀୟ ଦଳର ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଏସିଆ ଏବଂ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ।

ଭାରତର ଅନେକ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅପମାନର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି। କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ହଠାତ୍ ଦଳରୁ ବାହାରିବା ବାଟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ସେ ଯେଉଁ ସମ୍ମାନ ପାଇବାକୁ ହକଦାର ଥିଲେ, ତାହା ପାଇଲେ ନାହିଁ।  ଯେଉଁଭଳି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ବିସିସିଆଇ ଏକ ଭଲ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲା, ସେହିଭଳି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସମାନ ସମ୍ମାନ ମିଳିପାରିଲା ନାହିଁ। 

ଯଦିଓ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଦଳରୁ ଓହରିଯିବା ପରେ ହଠାତ୍ ସୁଯୋଗ ଅଭାବରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଅନେକ ଖେଳାଳି ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଭଲ ଫର୍ମ ସତ୍ତ୍ୱେ ଦଳରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି 6 ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ଅପମାନିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଲୁଚି ଛପି ଅବସର ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। 

6) ଇରଫାନ୍ ପଠାନ୍ :

କପିଲ ଦେବଙ୍କ ପରେ ଯଦି ଭାରତ କୌଣସି ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପାଇଛି, ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଇରଫାନ୍ ପଠାନ୍। ସେ ନିଜର ଦ୍ରୁତ ବ୍ୟାଟିଂ ଆଧାରରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଖ୍ୟାତି ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପରିଚାଳନା ଠାରୁ ଯୋଗ୍ୟ ସମର୍ଥନ ପାଇନଥିଲେ। ଯେଉଁଥି କାରଣରୁ ସେ ଅଵସର ନେଲେ। 

IRFAN PATHAN

ଇରଫାନ ପଠାନ 2012 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ପାଲଲେକେରେ ନିଜର ଶେଷ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ 28 ବଲରେ 29 * ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବୋଲିଂ କରି 61 ରନ୍ ଦେଇ 5 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 2012 ରେ ସେ ODI କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। 

2012 ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବୋଲିଂ କରି ବେଳେ 26 ରନ ବ୍ୟୟ କରି ଗୋଟିଏ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ।ଏହା ପରେ ସେ ଆଉ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ନାହିଁ।  ଦଳରୁ କ୍ରମାଗତ ବହିଷ୍କାର ହେତୁ ଜାନୁୟାରୀ 2020 ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଇପିଏଲ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। 

5) ଜାହିର ଖାନ୍ :

ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବାମହାତୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ନାମ ନିଆଯିବ, ଜାହିର ଖାନଙ୍କ ନାମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ। 309 ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚର 379 ଇନିଂସରେ 610 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବୋଲର 2012 ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ପାଲଲେକେରେ ଖେଳିଥିଲେ।

zaheer khan

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜାହିରଙ୍କ ଶେଷ ଟି -20 ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2012 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ଏବଂ ଇରଫାନ୍ ପଠାନ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦଳରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ।  ତେବେ ଖାନ 2014 ରେ ୱେଲିଙ୍ଗଟନରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ସେ 2017 ରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କ୍ରିକେଟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ।

4) ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ :

Ravi sastri and rahul dravid

ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 13,288 ରନ୍ ଏବଂ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 10,889 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସେ 2012 ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ (ଟେଷ୍ଟ) ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ଏହି ଭ୍ରମଣରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ନିରାଶ ହୋଇ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଫିଲ୍ଡର ଭାବରେ ସର୍ବାଧିକ କ୍ୟାଚ୍ (210) ନେବାରେ ଦ୍ରାବିଡ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ବିଦାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିନଥିଲେ।

3) ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର :

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2007 ଏବଂ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ 2011 ର ଫାଇନାଲରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଭାରତର ବିଜୟରେ ଅନେକ ଅବଦାନ ଦେଇଥିବା ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ହଠାତ୍ ଦଳରୁ ବାହାରର ବାଟ ବିସିସିଆଇ ଦେଖାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ସେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ 2016 ରେ ପୁଣି ଥରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ଫେରିଥିଲେ, ମାତ୍ର ମାତ୍ର 29 ଏବଂ 0 କରିପାରିଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଆଉ କୌଣସି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିଲେ ନାହିଁ।

Gautam Gambhir's big disclosure about the rift between Dhoni and Gambhir, know what he said

2012 ରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ T20I ଏବଂ 2013 ରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ODI ଖେଳିଥିବା ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ବିଦାୟ ଦେଇ ନ ଥିଲା ବିସିସିଆଇ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଯେତେବେଳେ ସେ 2016 ରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଶେଷ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଉଭୟ ଦଳର ଖେଳାଳିମାନେ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

2) ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ :

sehwag

ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନର ସହିତ ବିଦାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ନାହିଁ। ସେ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତାଇଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଦ୍ବିଶତକ , ତ୍ରିଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସେହୱାଗ 2015 ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି 2013 ରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଓପନର୍ ଭାବରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ସେ ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଓପନର୍ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦି ଆମେ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ସକ୍ରିୟ ଓପନର୍ ତୁଳନା କରୁ, ରୋହିତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

1) ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି :

ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2007, ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ 2011 ଏବଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି 2013 ଜିତିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱକପ 2015 ଏବଂ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2016 ରେ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଯାଇଥିଲେ।

dhoni

ଆଇସିସି 2019 ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ରନ୍ ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ସେ କୌଣସି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନଥିଲେ। ଶେଷରେ 2020 , ଅଗଷ୍ଟ 15 ରେ ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ବିଦାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳି ନଥିଲା।  ତେବେ ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।