ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଜୟ ପରେ ରୋହିତଙ୍କ ବଢ଼ିଲା ଟେନସନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଏହି ସବୁ ଦଳର ଖେଳ ଶେଷ, ଦେଖନ୍ତୁ WTC ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲ

  1. Home
  2. Test Cricket

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବିଜୟ ପରେ ରୋହିତଙ୍କ ବଢ଼ିଲା ଟେନସନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସମେତ ଏହି ସବୁ ଦଳର ଖେଳ ଶେଷ, ଦେଖନ୍ତୁ WTC ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲ

Test


ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ୨ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଖେଳିଛି। କଙ୍ଗାରୁସ୍ ଏହି ସିରିଜ୍ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ସିରିଜକୁ ୨-୦ରେ କାବୁ କରିଛି। ତେବେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚଟି ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚକର ରହିଥିଲା। କ୍ୟାପଟେନ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସ ଏକ ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳିବା ସହିତ ଶେଷ ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି।  

Aus

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନିଜର ଦାବିକୁ ଦୃଢ କରିଛି।  ଏଥି ସହିତ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପରାଜୟ ପରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ସହିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ୨୦୨୩-୨୫ ​​ର ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ପଛରେ ପଡ଼ି ଯାଇଛି। ଗତ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଯିବା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଉପର ସିଢି ଚଢ଼ିଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଖରେ ୬୨.୫୦ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ୨୦୨୩-୨୫ ​​ଚକ୍ରରେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦଳ ୮ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବାବେଳେ ୩ଟି ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ର ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିବା ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ସହିଛି।

Points table

ଦଳ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ତଳକୁ ଖସି ୩ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଦଳ ୬ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩ଟି ବିଜୟ ଏବଂ ୩ଟି ପରାଜୟ ସହିତ ୫୦ ଟି ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ନିକଟରେ ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ୫ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ୪-୧ରେ ଜିତି ଭାରତ ଏହି ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲ ଉପରେ କବଜା କରିଛି। ୯ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୬ଟି ବିଜୟ, ୨ ପରାଜୟ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ଡ୍ର ସହିତ ୬୮.୫୧ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରି ୧ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। 

ବାଂଲାଦେଶ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି, ଏହି ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବାଂଲାଦେଶ ଦଳର ମଧ୍ୟ ୫୦ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି ସେହିଭଳି ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ୩୬.୬୬ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ୩୩.୩୩ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ୬ ନମ୍ବରରେ ଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୫ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ୭ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି। 

Aus

୧୭.୫୦ ପିସିଟି ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଇଂଲଣ୍ଡ ୮ ନମ୍ବରରେ ଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଖାତା ଖୋଲିପାରିନାହିଁ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଥରେ ଲେଖାଏଁ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ ୱିଲିୟମସନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ୨୦୧୯-୨୧ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୨୦୨୧-୨୩ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ୟାଟ୍ କମିନ୍ସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା। ଫାଇନାଲରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଉଭୟ ଦଳ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରି ସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର କେଉଁ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବ ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ ନିଶ୍ଚିତ।