ରୋହିତଙ୍କ କଥା ମାନିଲେ ନାହିଁ କୁଳଦୀପ! ହେଲା କିଛି ଏପରି, ଭାରତକୁ ମିଳିଲା ଲାଭ….

  1. Home
  2. Test Cricket

ରୋହିତଙ୍କ କଥା ମାନିଲେ ନାହିଁ କୁଳଦୀପ! ହେଲା କିଛି ଏପରି, ଭାରତକୁ ମିଳିଲା ଲାଭ….

Kuldeep


ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ରାଞ୍ଚି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ  ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରମାନେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।  ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଥିଲେ।  ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ବଡ଼ ସ୍କୋର ନକରିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଶ୍ୱିନ ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।  

Kuldeep

ଏହି ଇନିଂସ ସମୟରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।  ତେବେ କୁଲଦୀପ ତାଙ୍କ କଥା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ତେବେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଲାଭ ପାଇଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସର ୨୯ ତମ ଓଭରରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ଓଭର ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫିଲ୍ଡ ପ୍ଲେସମେଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

Out

ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଥିବା ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଲେ, “ବଲ୍ ବୋଲିଂ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରୋହିତ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଫିଲ୍ଡରଙ୍କୁ କଭରରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?  କିନ୍ତୁ କୁଲଦୀପ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ସେ ରୋହିତଙ୍କୁ କେବଳ ମିଡ-ଅଫ୍ କୁ ଫିଲ୍ଡର ପଠାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ବଲରେ ଜ୍ୟାକ୍ କ୍ରଲି ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ଯାଇ କଭର ଆଡକୁ ସଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ବଲ୍ ଏତେ ସ୍ପନ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ବୋଲ୍ଡ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ କୁଲଦୀପଙ୍କ ଯୋଜନା କାମ ଦେଇଥିଲା"।


ମ୍ୟାଚ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୩୫୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଜୋ ରୁଟ୍ ୧୨୨ ରନର ଭଲ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ମ୍ୟାଚର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୩୦୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଏହି ଇନିଂସରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ଧ୍ରୁଭ ଜୁରେଲ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୯୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ଆଧାରରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୪୬ ରନର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା।

India win

ତେବେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଏହି ଅଗ୍ରଣୀ ଠାରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିନଥିଲା ଏବଂ ମାତ୍ର ୧୪୫ କରି ପାରିଥିଲା। ଜ୍ୟାକ୍ କ୍ରାଉଲି ସର୍ବାଧିକ ୬୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।  ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏହି ଇନିଂସରେ ଅଶ୍ୱିନ୍ ପାଞ୍ଚଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୧୯୨ ରନ୍‌ର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ୫ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ସଂଗ୍ରହ କରି ନେଇଥିଲା।