IPL ଇତିହାସରେ ଏହି ଖେଳାଳି ଜିତିଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍, ଏହି ଲିଷ୍ଟ ରେ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି କିଙ୍ଗ କୋହଲି

  1. Home
  2. IPL Special

IPL ଇତିହାସରେ ଏହି ଖେଳାଳି ଜିତିଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍, ଏହି ଲିଷ୍ଟ ରେ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି କିଙ୍ଗ କୋହଲି

ipl orange cap list


ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ର 17 ତମ ସିଜନ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ 22 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ଏବଂ ଚେପାକ୍ରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର (ଆରସିବି) ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ।

ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଷ୍ଟାର କ୍ରିକେଟରମାନେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରନ୍ତି । ଆଇପିଏଲର ଶେଷ 16 ସିଜନରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଦେଶୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଛନ୍ତି ।

1. ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର:

ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ସର୍ବାଧିକ ଥର 3 ଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ ଜିତିଛନ୍ତି । ଆଇପିଏଲରେ ତିନିଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିବା ୱାର୍ଣ୍ଣର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ।

2. କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍:

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କ୍ରିସ୍ ଗେଏଲ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ଦୁଇଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ । ଗେଲ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ 2011 ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ 608 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଆଇପିଏଲ୍ 2012 ରେ 733 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ । ଆଇପିଏଲରେ ଦୁଇଥର ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିବା କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ।

3. ଶାନ୍ ମାର୍ଶ:

2008 ରେ ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବରେ ଖେଳିବାବେଳେ ଶନ୍ ମାର୍ଶ ସର୍ବାଧିକ 616 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ମାର୍ଶ ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଆଇପିଏଲରେ ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ ।

4. ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର:

ମହାନ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଆଇପିଏଲ୍ 2010 ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପାଞ୍ଚ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହ 618 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ ।

5. ବିରାଟ କୋହଲି:

ଭାରତୀୟ ଭେଟେରାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରାଟ କୋହଲି ଆଇପିଏଲ୍ 2016 ରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପାଇଁ 973 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ଜିତିଥିଲେ । ଏହି ଅବଧିରେ ସେ 3 ଶତକ ଏବଂ ଚାରି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

IPL ଓରେଞ୍ଜ କ୍ୟାପ୍ ବିଜେତାମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା: