୫ ମ୍ୟାଚ ହାରିବା ପରେ କଣ ପ୍ଲେ-ଅଫରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ମୁମ୍ବାଇ? ଏପରି ରହିଛି ସମିକରଣ…..

  1. Home
  2. IPL Special

୫ ମ୍ୟାଚ ହାରିବା ପରେ କଣ ପ୍ଲେ-ଅଫରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ମୁମ୍ବାଇ? ଏପରି ରହିଛି ସମିକରଣ…..

Mumbai


ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ସୋମବାର ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଠାରୁ ୯ ୱିକେଟରେ ହାରିଛି। ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୪ ରେ ୮ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଏହା ମୁମ୍ବାଇର ପଞ୍ଚମ ପରାଜୟ ଅଟେ। ମୁମ୍ବାଇର କ୍ରମାଗତ ପରାଜୟ ଦେଖିବା ପରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ପ୍ଲେ ଅଫରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ କି ନାହିଁ?  ତେଣୁ ଉତ୍ତରଟି ହେଉଛି ହଁ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ। କିନ୍ତୁ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଏହି ଦୁଇଟି କାମ କରିବାକୁ ହେବ। 

Mi vs rr

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ  ପ୍ଲେ ଅଫରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଦଳ ୧୮ ପଏଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ୧୮ ପଏଣ୍ଟରେ ଦଳକୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଦଳ ୧୮ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ପ୍ଲେ-ଅଫରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ। ସମାନ ଦଳ ୧୬ ଏବଂ ୧୪ ପଏଣ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିପାରିବ।

Mi

 କିନ୍ତୁ ନେଟ୍ ରନ୍ ହାର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେମାନେ ୮ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩ ଟି ବିଜୟ ସହ ୬ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ  ଦଳକୁ ଆଉ ୬ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ।

ଯଦି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ନିଜକୁ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୪ ର ପ୍ଲେ ଅଫକୁ ଚାହୁଁଛି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ୬ ଟି ମ୍ୟାଚ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଟି ଜିତିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ଦଳର ପଏଣ୍ଟ ୧୬ ହେବ। ପାଞ୍ଚଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପରେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଏହାର ନେଟ୍ ରନ୍ ରେଟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ପଡିବ।  ଯଦି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ୧୬ ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦଳର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

Mi

ଯଦି ମୁମ୍ବାଇ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତେ ତେବେ ଏହା ସିଧାସଳଖ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ। କାରଣ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ୨୮ ପଏଣ୍ଟ ହୋଇଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସହଜ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରାସ୍ତା ସହଜ ହେବନାହିଁ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଅନେକ ଥର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରି ପ୍ଲେ ଅଫରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରି ଆସିଛି।

Mi

ତେଣୁ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଆଶା କରିବେ ଯେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରୁ। ଯଦି ଆମେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ମୁମ୍ବାଇ ୨୭ ଏପ୍ରିଲରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ, ୩୦ ଏପ୍ରିଲରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍, ୩ ମଇରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ, ୬ ମଇରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ୧୧ ରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ଏବଂ ୧୭ ତାରିଖରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ।