IPL 2024: ଏମିତି ଭାବରେ RCB ଯିବ ପ୍ଲେ ଅଫ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ସମୀକରଣ

  1. Home
  2. IPL Top News

IPL 2024: ଏମିତି ଭାବରେ RCB ଯିବ ପ୍ଲେ ଅଫ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ସମୀକରଣ

RCB-qualification-scenario


RCB ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟରେ 9 ମଇରେ ଧର୍ମେଶ୍ୱରଠାରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପଞ୍ଜାବ କୁ 60 ରନ୍ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ​​।ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ 92 ରନ ସହାୟତାରେ 20 ଓଭରରେ 7 ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ଆରସିବି 241 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ପଞ୍ଜାବ 17 ଓଭରରେ 181 ରନ୍ ହିଁ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ପରାଜୟ ସହିତ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍ ଆଇପିଏଲ 2024 ର ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଦୌଡ଼ ରୁ ବାହାରିଗଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଜୟ ଆରସିବିର ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଆଶାକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିଛି । 12 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 5 ଟି ବିଜୟ ସହିତ ଆରସିବିରେ 10 ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି ଏବଂ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଦଳ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା RCB କିପରି ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ।

ଏହି 2 ଟି ଦଳ ଉପରେ ଆରସିବିକୁ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ:

ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରସିବିକୁ 2 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ । 12 ମଇରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ଆରସିବି ମ୍ୟାଚ୍ । ମେ 18 ରେ CSK ସହିତ RCB ର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ ।

ଯଦି ଦଳକୁ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଡିସି ଏବଂ ସିଏସକେକୁ ଏକ ବଡ଼ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଦଳର ରନ୍ ହାରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ ଏବଂ ଏହା 14 ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରେ ।

CSK କୁ ଏହି 2 ଟି ଦଳକୁ ହରାଇବାକୁ ପଡିବ:

ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ RCB କୁ DC ଏବଂ CSK କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ CSK ଏହାର 2 ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶା କରୁଛି ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଆରସିବି ବିପକ୍ଷ ସିଜିନର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ CSK କୁ 10 ମଇରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ଏବଂ 12 ମଇରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ।
ଯଦି CSK ଏହି ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଯାଏ ତେବେ RCB ପାଇଁ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଲିବ ।

ଆଗାମୀ ସମୀକରଣ:

ଉପରୋକ୍ତ ଦୁଇଟି ସମୀକରଣ ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ RCB କୁ KKR ଏବଂ SRH ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି KKR ଏବଂ SRH GT କୁ ପରାସ୍ତ କରନ୍ତି ତେବେ RCB ର କାମ ସରିଯିବ ।

ଏଥିସହ, ଯଦି ଜିଟି ଜିତେ, ଯଦିଓ ଏହା ଅଳ୍ପ ବ୍ୟବଧାନରେ ଥାଏ, ତେବେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏହି ସିଜନରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର କିଛି ଅତି ନିକଟ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଛି । କେକେଆର୍ ବିପକ୍ଷରେ 1 ରନ୍ ର ପରାଜୟ ଦଳର ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଆଶା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ହୋଇପାରେ। ଯଦି ସମସ୍ତ ସମୀକରଣ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଦଳ ଅନୁଯାୟୀ, ତେବେ ଆରସିବି ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ଜିତି ଫାଇନାଲ୍ ଖେଳିପାରେ ।