IPL 2024 ରେ ଧୋନି କରିବେ ଏହି 5 ଟି ବଡ ରେକର୍ଡ, ଯାହା ରୋହିତ-କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହେବ ଅସମ୍ଭବ

  1. Home
  2. IPL Top News

IPL 2024 ରେ ଧୋନି କରିବେ ଏହି 5 ଟି ବଡ ରେକର୍ଡ, ଯାହା ରୋହିତ-କୋହଲିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହେବ ଅସମ୍ଭବ

dhoni kohli rohit


ମାର୍ଚ୍ଚ 22 ରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) 2024 ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସିଜନର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ରୟାଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ । ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ପୁଣି ଥରେ ଆଇପିଏଲରେ ନିଜର ଯାଦୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଶେଷ ସିଜନ ହୋଇପାରେ । ସେ ତାଙ୍କ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ଏବଂ ଷଷ୍ଠ ଥର ପାଇଁ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଧୋନି ଆଗାମୀ ସିଜନରେ କିଛି ବଡ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରେକର୍ଡଗୁଡିକ ଯାହା ଏମଏସ ଧୋନି IPL 2024 ରେ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି ।

1. ଧୋନି ତାଙ୍କର ଷଷ୍ଠ ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି:

42 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଏମଏସ ଧୋନି ଆଇପିଏଲର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ । ‘କ୍ୟାପଟେନ୍ କୁଲ୍’ ଧୋନି ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ 5 ଥର (2010, 2011, 2018, 2021 ଏବଂ 2023) ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ପାଇଁ CSK କୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି । ରୋହିତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ 5 ଥର (2013, 2015, 2017, 2019 ଏବଂ 2020) ଆଇପିଏଲ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଧୋନି 2024 ଆଇପିଏଲରେ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଅଧିନାୟକ ହେବେ ଯିଏ ଆଇପିଏଲରେ ସର୍ବାଧିକ ଥର ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି ।

2. CSK ପାଇଁ 5000 ରନ୍ ସହିତ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍:

ଧୋନି 2008 ରେ ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ପରଠାରୁ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ରହି ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଅଛନ୍ତି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ CSK ପାଇଁ 5082 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧୋନି ଆସନ୍ତା ସିଜନରେ ମାତ୍ର 447 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି CSK ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ଆକଳନ କରିବେ ଏବଂ ଏହା କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହେବେ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ସୁରେଶ ରାଇନା ହେଉଛନ୍ତି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ CSK ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ 5529 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

3. ଧୋନି 250 ଛକା ପୂରଣ କରିବାକୁ ନିକଟତର:

dhoni st

ଧୋନି ତାଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ କ୍ୟାରିୟରରେ ହାରାହାରି 38.79 ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ 135.91 ସହିତ 250 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 5082 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଗ୍ ର ସପ୍ତମ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର | ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ 349 ଚାରି ଏବଂ 239 ଛକା ଆସିଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର 250 ଛକା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ 11 ଟି ଛକା ଦରକାର | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇପିଏଲରେ କେବଳ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସ 250 ରୁ ଅଧିକ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି ।

4. ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ 7500 ରନ୍:

ଧୋନି ତାଙ୍କ ଟି -20 କ୍ୟାରିୟରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 377 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ହାରାହାରି 37.86 ହାରରେ 7,271 ରନ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ 134.49 କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାହି 2024 ଆଇପିଏଲରେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟରେ ନିଜର 7,500 ରନ୍ ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରିପାରନ୍ତି ।

5. ଅଧିକାଂଶ ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ କ୍ୟାପଟେନ ଆଇପିଏଲରେ ଜିତନ୍ତି:

ଏମଏସ ଧୋନି 2008 ରୁ CSK ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 226 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ତାଙ୍କ ଦଳ 133 ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି 91 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଯେତେବେଳେ 2 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଲା । ତାଙ୍କର ବିଜୟ ପ୍ରତିଶତ 58.84 ଥିଲା । ଧୋନି ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ବିଜୟ ସହ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ତାଲିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଏମଆଇ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ 158 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ 87 ଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଛନ୍ତି ।