ଭାରତୀୟ କୋଚ୍ ଙ୍କ ଦରମା ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ, ଜାଣନ୍ତୁ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କେତେ ମିଳୁଛି ଦରମା ?

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2021 ଶେଷ ହେବା ମାତ୍ରେ ଭାରତୀୟ କୋଚ୍ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହାୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେବ । ବିସିସିଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ କୋଚ୍ ଖୋଜୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଭେଟେରାନ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦରମା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କୁ ଦଳର କୋଚ କରିବାକୁ ବିସିସିଆଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ 10 କୋଟି ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଇପାରିବେ ।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦରମା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ:

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ପ୍ରାୟ 9.5 ରୁ 10 କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପାଉଛନ୍ତି । ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର କୌଣସି କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ସର୍ବାଧିକ ଦରମା । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ 7 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି । ତାହା ହେଉଛି, କୋଚ୍ ଙ୍କ ଦରମା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ।

ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଦେଶରେ ବିଜୟର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା । ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଦୁଇଥର ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଜିତିଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଦଳ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତି ନଥିଲା । ନିକଟରେ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ସିରିଜରେ 2-1 ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି । ଦଳ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ (WTC) ର ଫାଇନାଲରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​।ତେବେ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ଗୋଟିଏ ବି ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତିପାରି ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ।

25 ବର୍ଷରେ ଅବସ୍ଥା ବଦଳିଗଲା:

1996-97 ମସିହାରେ 1983 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଦଳରେ ଜଡିତ ମଦନ ଲାଲ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଏହା ପରେ, 1999-2000 ମସିହାରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ମଧ୍ୟ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ 4 ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ବୋନସ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ 2017 ରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରାଯାଇଥିଲା, ସେ ବାର୍ଷିକ 8 କୋଟି ପାଉଥିଲେ । 2019 ରେ, ଏହାକୁ 20 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

016-17 ସମୟରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍ ଥିଲେ। ସେ ବାର୍ଷିକ 6 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ। ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫିର ଫାଇନାଲରେ ହାରିଯିବା ଏବଂ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ବିବାଦ ପରେ ସେ 2017 ରେ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିଲେ ।

ବିଦେଶୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜନ୍ ରାଇଟ୍ 2000 ରୁ 2005 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍ ଥିଲେ । ସେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ 1 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଗ୍ରେଗ ଚାପେଲ 2005 ରୁ 2007 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 1.25 କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଗ୍ୟାରି କିଷ୍ଟର୍ନ 2008 ରୁ 2011 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳର କୋଚ୍ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ 2.5 କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜିମ୍ବାୱେର ଡଙ୍କନ୍ ଫ୍ଲେଟର୍ ମଧ୍ୟ 2011 ରୁ 2015 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳର କୋଚ୍ ଥିଲେ । ସେ ବାର୍ଷିକ 4.2 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ ।

About Prabhat Kumar

Cricket is my first and forever love, I know cricket only cricket, I love playing & watching cricket because cricket is my passion and my passion is my work. My favorite cricketer is Virender Sehwag & MS Dhoni.

View all posts by Prabhat Kumar →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *