ଏଥର ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଜିତିବ ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023 ଟାଇଟଲ୍ ! ଏହି 5 କାରଣ ଯୋଗୁଁ 2011 ବର୍ଷ ପରି ଭାରତ ଜିତିବ ବିଶ୍ୱକପ୍

  1. Home
  2. Cric Special

ଏଥର ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଜିତିବ ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023 ଟାଇଟଲ୍ ! ଏହି 5 କାରଣ ଯୋଗୁଁ 2011 ବର୍ଷ ପରି ଭାରତ ଜିତିବ ବିଶ୍ୱକପ୍

ind wc 2023


ODI ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023 ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ 5 ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ 8 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଖେଳିବ | ଭାରତ ଦୁଇଥର ODI ବିଶ୍ୱକପ ଟ୍ରଫି ଜିତିଛି। 1983 ମସିହାରେ କପିଲ ଦେବଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଏବଂ 2011 ମସିହାରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରଫି ଦଖଲ କରିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, 5 ଟି କାରଣ ଅଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏଥର ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ନିଶ୍ଚିତ |

1. CSK ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି:

ଆଇପିଏଲ୍ 2011 ଟାଇଟଲ୍ ଆରସିବିକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦଳ ଜିତିଥିଲା ​​| ଆଇପିଏଲ୍ 2011 ରେ, CSK ର ଦଳ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ହୋଇ ପ୍ରଥମ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରି ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ​​| 2023 ରେ CSK ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି | ଏଥି ସହିତ, CSK ର ଦଳ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ ରହି ସିଧାସଳଖ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରି ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ​​|

2. ମୁମ୍ବାଇ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହାରିଛି:

ଆଇପିଏଲ୍ 2011 ରେ, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ଦଳ ପ୍ରଥମ ଏଲିମିନେଟରରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କ୍ୱାଲିଫାୟର-2ରେ ଦଳକୁ ଆରସିବି ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କି, ଆଇପିଏଲ୍ 2023 ରେ, ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏଲିମିନେଟରରେ ଲକ୍ଷ୍ନଓ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟସକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ତା’ପରେ କ୍ୱାଲିଫାୟର-2ରେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସରୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

3. ଇଂଲଣ୍ଡ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ଜିତିଛି:

ODI ବିଶ୍ୱକପ 2011 ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2010 ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲା। ଏଥର ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଇଂଲଣ୍ଡ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2022 ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲା ।

4. ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି:

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦଳ 12 ବର୍ଷ ପରେ ODI ବିଶ୍ୱକପ 2023 ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ 2011 ମସିହାରେ ଭାରତରେ ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଦଳ ODI ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ​​।

5. ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଇଭେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି:

2011 विश्व कप को ले कर ओझा का बड़ा बयान, कहा जितने में धोनी या गंभीर नहीं, इस दिग्गज का भी था अहम रोल

ODI ବିଶ୍ୱକପ 2023 ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । 12 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମାଟିରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲା ।