ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବାକୁ ଆସିଗଲେ ଏହି ଅଲରାଉଣ୍ଡର! ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଛିଡ଼ା କରୁଛନ୍ତି ରନର ପାହାଡ଼….

  1. Home
  2. Cric Special

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବାକୁ ଆସିଗଲେ ଏହି ଅଲରାଉଣ୍ଡର! ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଛିଡ଼ା କରୁଛନ୍ତି ରନର ପାହାଡ଼….

Jadeja


ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ନାମ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ। ତାଙ୍କର ଅଲରାଉଣ୍ଡ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଘାତଜନିତ କାରଣରୁ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ତିନିଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ୨୦୨୪ରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଖେଳି ପାରନ୍ତି।

Jadeja

IPL ଏବଂ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ସାତ ନମ୍ବରରେ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଖେଳାଳି ଆଇପିଏଲ ମଞ୍ଚରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଅଟନ୍ତି।  ସେ ଦୃଢ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଭାରତକୁ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତାଇଛନ୍ତି। ଦଳରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ରହିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଲାଭ ଅଟେ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ଅବସର ପରେ ଦଳରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ କିଏ ନେବ?

Jadeja

ଜାଡେଜାଙ୍କ ପରି ଆଉ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତରେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ୨୦୨୪ ଖେଳାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆଇପିଏଲରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିଥିବା ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆ ତାଙ୍କ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି। ହରିୟାଣା ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ସାତ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୧୨ ବଲରେ ୧୪୪ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହରିୟାଣା ଦଳ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।  ସେ ତାଙ୍କ ଇନିଂସରେ ୨୪ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ମାରିଥିଲେ।

Rahul

ବ୍ୟାଟିଂ ବ୍ୟତୀତ ରାହୁଲ ତେୱାତିଆ ବୋଲିଂରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।  ସେ ପ୍ରଥମ ଓଭରର ଦୁଇଟି ବଲରେ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।  ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆଙ୍କ ବୋଲିଂ ବିପକ୍ଷରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ୨୦୨୪ ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆ ଆଇପିଏଲ ମଞ୍ଚରେ ତାଙ୍କର ଉପଯୋଗିତା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ରେ ନିଜର ଆଇପିଏଲ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଏହି ଖେଳାଳି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୧ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି।  ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ର ୫୨ ଇନିଂସରେ ସେ ବୋଲିଂ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଅବଧିରେ ସେ ୩୨ ୱିକେଟ୍ ନେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।

Rahul

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆ ୫୬ ଇନିଂସରେ ୮୨୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।  ଆଇପିଏଲ୍ ଏବଂ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ରାହୁଲ ତେୱାଟିଆ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଶକ୍ତି ରହିଛି।  ତାଙ୍କର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖିବା ପରେ ସେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।  ତେଣୁ, ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ କେତେ ଦିନ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖିବା ମଜାଦାର ହେବ।