ବିସିସିଆଇ ଦେଲାନାହିଁ ମୌକା! ଏବେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏହି ୩ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି….

  1. Home
  2. Cric Special

ବିସିସିଆଇ ଦେଲାନାହିଁ ମୌକା! ଏବେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏହି ୩ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି….

Dhoka


ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦିନରାତି ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବାର କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ।  ୧୪୧.୭୨ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଖେଳ ଖେଳୁଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ।

କଠିନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେତୁ ସୁଯୋଗ ଅଭାବରୁ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ୩ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ପାଇ ନଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଖେଳି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି।

Monak patel

୧. ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ମୋନାକ ପଟେଲଙ୍କର। ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଘରୋଇ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ମୋନାଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଗୁଜୁରାଟ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡର ୧୯ ରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୋନାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ଦେଖିନଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଆମେରିକା ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। କିଛି ଦିନ ପରେ ମୋନାକ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ନିକଟରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି ଆମେରିକାର ବିଜୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋନାକ ୪୭ ଟି ଏକଦିବାସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ହାରାହାରି ୩୨.୮୬ ସହ ୧୪୪୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବାବେଳେ ୨୭ ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୫୦୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

Sourav

୨. ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ସୌରଭ ନେତ୍ରାଭାଲକରଙ୍କୁ ବିଶେଷ ସୁଯୋଗ ଦେଇନଥିଲା, ଯିଏ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ବୋଲିଂ ସହ ଚମତ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ପାଇଁ ଅଣ୍ଡର-୧୯ ଖେଳିଥିବା ନେତ୍ରାୱାଲକର ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରିଥିବା ନେତ୍ରାୱାଲକର ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ସୁପର ଓଭରରେ ୧୮ ରନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମେରିକାକୁ ବିଜୟ ଦେଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଲାଇମଲାଇଟ୍ କୁ ଆସିଥିଲେ।

ସୌରଭ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ।  ସେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଭଳି ବଡ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଶସ୍ତାରେ ଆଉଟ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୌରଭ ବିଶ୍ୱକପରେ ୩ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪ ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।  ଆମେରିକା ପାଇଁ ସେ ୪୮ ଟି ଏକଦିବାସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ୭୩ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ୩୦ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଏହି ଖେଳାଳି ୩୧ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

Vikramjit

୩. ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିକ୍ରମଜିତଙ୍କୁ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନାହିଁ। ସେ ମଧ୍ୟ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୩ ରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିକ୍ରମଜିତ୍ ଠିକ୍ ଠାକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି। 

ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଥିବା ୨ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।  ବିକ୍ରମଜିତ୍ ନେପାଳ ବିପକ୍ଷରେ ୨୨ ରନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ୧୨ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଖେଳିଥିବା ୩୨ ଟି ଏକଦିବାସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ୩୧.୦୬ ଆଭରେଜ ସହିତ ୯୬୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୧୬ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୧୩.୯୩ ଆଭରେଜ ସହିତ ୨୦୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।