ଏସିଆ କପ୍ ଇତିହାସରେ ଏହି ଦଳ ଜିତିଛି ସର୍ବାଧିକ ଟାଇଟଲ୍, ଜଣାନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି

  1. Home
  2. Cric Special

ଏସିଆ କପ୍ ଇତିହାସରେ ଏହି ଦଳ ଜିତିଛି ସର୍ବାଧିକ ଟାଇଟଲ୍, ଜଣାନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି

asia cup 2023


ଏସିଆ କପ୍ 2023 ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏସିଆ କପ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିତ୍ର ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯଦିଓ ଏହା ଏସିସି ଦ୍ୱାରା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଯେ ଏହାର ସ୍ଥାନ କ’ଣ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଏଥର ଏସିଆ କପ୍‌ର କିଛି ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋରର ଗାଡଫି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ, ଅବଶିଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ସୁପର 4 ମ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଫାଇନାଲ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏସିଆ କପ୍‌ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏସିସି ଅର୍ଥାତ୍ ଏସିଆନ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ସମ୍ଭବତ ଏସିଆ କପ୍‌ର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2 ତାରିଖରୁ ଖେଳାଯିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏସିଆ କପ୍ କେତେଥର ଖେଳାଯାଇଛି ଏବଂ କେଉଁ ଦଳ ଏହି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି ।

6ଟି ଦଳ ଏସିଆ କପ୍ 2023 ରେ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ:

6ଟି ଦଳ ଏସିଆ କପ୍ 2023 ରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟତୀତ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ଗ୍ରୁପରେ ବାଂଲାଦେଶ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଦଳ ରହିବେ । ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସିଆ କପ୍ ର ମୋଟ 14 ଟି ସିଜନ୍ ଖେଳିଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ସାତଥର ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଟାଇଟଲ୍ ହାସଲ କରିଛି ।

Ind vs pak asia cup

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ 14 ଟି ଏସିଆ କପ୍ ସିଜନ୍ ଖେଳିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦଳ ମାତ୍ର ଦୁଇଥର ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି ଏବଂ ତିନିଥର ରନର୍ ଅପ୍ ହୋଇଛି । ଏହିପରି, ଏସିଆ କପରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଛି ।

ଏସିଆ କପରେ ପ୍ରତିଥର ପାକିସ୍ତାନର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ରହିଛି:

ଏହା ପରେ, ଯଦି ଆମେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଦଳ 15 ଟି ସିଜନ୍ ଖେଳିଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ଏହା 6ଥର ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି ଏବଂ 6 ଥର ରନର୍ ଅପ୍ ହୋଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଦଳ ଭାରତଠାରୁ କମ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛି । ବାଂଲାଦେଶ ଖେଳିଥିବା 14 ଟି ସିଜିନ ମଧ୍ୟରୁ ଦଳ ଥରେ ବି ଟ୍ରଫି ଜିତି ନାହିଁ | ହଁ, ଦଳ ତିନିଥର ରନର୍ ଅପ୍ ହୋଇଛି ।

ଯଦିଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଏସିଆ କପ୍ ଖେଳୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ । ଆଉ ଏଥର ନୂଆ ଦଳ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ କପ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି। ଏହା ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଷୟ ଯେ ଦଳ ସେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ବୋଲରଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ।