ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାଦ୍ ପଡିବା ପରେ ବାବରଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦୋଷ ଲଦିଲେ ଆଫ୍ରିଦି! କହିଲେ ଏପରି କଥା….

  1. Home
  2. Cric Special

ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାଦ୍ ପଡିବା ପରେ ବାବରଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦୋଷ ଲଦିଲେ ଆଫ୍ରିଦି! କହିଲେ ଏପରି କଥା….

Afridi


ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ପାକିସ୍ତାନର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଥିଲା। ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦଳ ଆଶା ଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପର ୮ ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରି ନଥିଲା।  ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ସବୁ ଦିଗରୁ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଏହି ସିରିଜରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଦଳକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ଏବେ ବାବର ଆଜମଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ପରାଜୟକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିବାବେଳେ ବାବରଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ବାବର ଶାହିନ୍ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କଠାରୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ନେବା ଉଚିତ୍ ନଥିଲା।

Sahid

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯଦି ଶାହିନ୍ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥାନ୍ତା ଏବଂ କହିଥିବା ଅନୁଯାଇ ସେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିନାୟକ ରହିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ବାବର ଆଜାମ ଅଧିନାୟକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶାହିନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥାନ୍ତେ ଏବଂ ପିସିବିକୁ କହିଥାନ୍ତେ ଯେ ‘ନା’ , ଯଦି ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ କରିଛ, ତେବେ ଆମେ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କାରଣ ଶାହିନ୍ ମୋ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଯଦି ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ କରାଯାଏ ଏବଂ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ କରିଛି, ତେବେ ହଁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିବି”।

Babar

ବାସ୍ତବରେ, ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଥିଲା। ସେମିଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳ ଏହାର ସ୍ଥାନ ନିଶ୍ଚିତ କରି ପାରିନଥିଲା। ବାବର ହିଁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଲ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଶାହିନ୍ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।

Shaheen

ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଦଳ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟି-୨୦ ସିରିଜ୍ ଖେଳିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଦଳ ୪-୧ରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସିରିଜ୍ ପରେ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବାବର ଆଜାମଙ୍କୁ ପୁଣି ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,“ବାବର ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍।  ଯଦି ସେ ଶାହିନଙ୍କ ସହ ଆଗକୁ ଯାଇଥାନ୍ତେ ତେବେ ବାବରଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାନ୍ତା। କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବାବରଙ୍କ ଦୋଷ ନୁହେଁ କାରଣ କିଛି ଦୋଷ ଚୟନ କମିଟିରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆଫ୍ରିଦି।