ବିଶ୍ୱକପରେ ହାରିବା ପରେ ଆଇସିସିକୁ ଦୋଷ ଦେଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର! କହିଲେ ଆମର କୌଣସି ଦୋଷ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ…..

  1. Home
  2. Cric Special

ବିଶ୍ୱକପରେ ହାରିବା ପରେ ଆଇସିସିକୁ ଦୋଷ ଦେଲେ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ରିକେଟର! କହିଲେ ଆମର କୌଣସି ଦୋଷ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ…..

Pakistan


ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ର ସଂସ୍କରଣ ଆମେରିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ ଯଥା ଆଇସିସିର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଖେଳାଯାଉଛି। ସେଠାରେ ଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏସୀୟ ଦଳ ଗୁଡିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସୁପର-୮ ରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ, ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଏବଂ ଫ୍ଲୋରିଡା ପିଚରେ ଫସି ଯାଇଥିଲା।

Pak

ପିଚ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ରହିନଥିଲା। ସୁପର-୮ରୁ ବିଦା ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ତାଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ଆଲୋକିତ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପରାଜୟ ପାଇଁ ଆଇସିସିକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ସୁପର-୮ ଦୌଡ଼ରୁ ବାଦ୍ ପଡିବା ପରେ ଗ୍ରୁପ୍ ‘ଏ’ରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି।

ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କଠୋର ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି। ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ରସିଦ ଲତିଫ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି।  ସେ ବାବର ଏବଂ ଦଳକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ନିଜ ଅଙ୍ଗୀଭଙ୍ଗୀରେ ଆଇସିସି ଉପରେ ପରାଜୟର ଦୋଷ ଲଦିଛନ୍ତି। 

Rashid latif

କ୍ରିକବଜ୍ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ରସିଦ୍ ଲତିଫ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ,“ଏହି ପରାଜୟ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।  ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ଅବସ୍ଥା ପାକ ଦଳକୁ ସୁହାଇନଥିଲା।  ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦଳ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିଲା। ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଖେଳାଳିମାନେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି। କଠିନ ପିଚ୍ ହେତୁ ସେମାନେ ଅସହାୟ ହୋଇପଡିଥିଲେ”।

ପାକିସ୍ତାନ ବୋଲରମାନେ ଭଲ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ୧୧୯ ରନ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ପରି ଏକ ଭଲ ଦଳକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ, ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ସ୍କୋର ହାସଲ କରିପାରି ନଥିଲା ଯାହା ସେମାନେ କରିବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା। ପିଚ୍ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ।  

Pak

ରସିଦ ଲତିଫ ତାଙ୍କ ଦଳକୁ ରକ୍ଷା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,“ଆମେରିକାର କଣ୍ଡିସନ ସେମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନଥିଲା ତେଣୁ ସୁପର-୮ ରେ ନପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆଇସିସି ହିଁ ଦାୟୀ। ରସିଦ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ,“ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଭଳି ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ କୌଣସି ଦଳ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି।  ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରନ୍ତି ତେବେ ଦଳ ପ୍ରାୟତଃ ମ୍ୟାଚ ଜିତୁଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଋଷଭ ପନ୍ତ ୪୨ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଯାହାକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା”।