ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷୟରେ ଖେଳି ରୋହିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଏହି ବଡ଼ ଐତିହାସିକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କଲେ, ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ହେଲେ

  1. Home
  2. Cric Special

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷୟରେ ଖେଳି ରୋହିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଏହି ବଡ଼ ଐତିହାସିକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କଲେ, ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ହେଲେ

dhoni kohli rohit


ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023: ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ବିଶ୍ୱକପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ଐତିହାସିକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ଚେନ୍ନାଇର ଏମ ଚିଦାମ୍ବରମ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ବିଶ୍ୱକପ 2023 ର ଏହି ମହାନ ମ୍ୟାଚରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ରୋହିତ ଶର୍ମା ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ 24 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ବୟସ 36 ବର୍ଷ 161 ଦିନ ଏବଂ ସେ ବିଶ୍ୱକପ 2023 ରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ରୋହିତ ଶର୍ମା ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ 24 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛ ନ୍ତି। 1999 ବିଶ୍ୱକପରେ ଯେତେବେଳେ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବୟସ 36 ବର୍ଷ 124 ଦିନ ଥିଲା ।

ଏଭଳି କରିଥିବା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ:

Rohit

ରୋହିତ ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅଧିନାୟକ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ତାଲିକାରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ (2007 ବିଶ୍ୱକପ, 34 ବର୍ଷ 71 ଦିନ) ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି, ଶ୍ରୀନିବାସ ଭେଙ୍କଟାରାଗବନ (1979, 34 ବର୍ଷ 56 ଦିନ) ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ଏବଂ 5 ମ ସ୍ଥାନରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି (2015, 33 ବର୍ଷ 262 ଦିନ) |

ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବ ପୁରାତନ ଅଧିନାୟକ ଲିଷ୍ଟ:

36 ବର୍ଷ 161 ଦିନ - ରୋହିତ ଶର୍ମା (2023) *
36 ବର୍ଷ 124 ଦିନ - M Azharuddin (1999)
34 ବର୍ଷ 71 ଦିନ - ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ (2007)
34 ବର୍ଷ 56 ଦିନ - S Venkataraghavan (1979)
33 ବର୍ଷ 262 ଦିନ - ଏମଏସ ଧୋନି (2015)