T20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ବଡ଼ ଭୁଲ କରିବ BCCI, ବଡ଼ ମ୍ୟାଚରେ ସବୁବେଳେ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନେ ଫେଲ୍

  1. Home
  2. Cric Special

T20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ ବଡ଼ ଭୁଲ କରିବ BCCI, ବଡ଼ ମ୍ୟାଚରେ ସବୁବେଳେ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନେ ଫେଲ୍

Players


ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯିବ? କେଉଁ ଆଇପିଏଲ୍ ତାରକା ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ?  କେଉଁ ଖେଳାଳି ଦଳରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିବେ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବାକୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ରହିଛନ୍ତି।

Team india

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୪ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଭାରତୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଅଜିତ ଅଗରକର ସୂଚାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏଥିରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳରେ ଚୟନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ। ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ି ଯାଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପୂର୍ବରୁ ଏହିପରି ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ବଡ଼ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଫ୍ଲପ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ତିନି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାଙ୍କର ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏହି ତିନୋଟି ଖେଳାଳି ଯାହାଙ୍କୁ ବିସିସିଆଇ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଚୟନ କରି ଅନୁତାପ କରିପାରନ୍ତି।

Siraj

୧.ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ:- ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ସେ ଭାରତର ଧୃତତମ ବୋଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ସେ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ସହ ବିରୋଧୀ ଦଳରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କୁ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ପ୍ରାୟତ ଫ୍ଲପ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ।

ବିଶ୍ୱକପରେ ସେ ଖେଳିଥିବା ୧୧ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ମାତ୍ର ୧୪ଟି ୱିକେଟ୍ ନେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ଆଇପିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ରହିନାହିଁ। ଏଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ଚୟନ ଭୁଲ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କହିବା ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ।

Ashwin

୨.ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍:- ଏହି ତାଲିକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ନାମ ହେଉଛି ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳି ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କର। ବାସ୍ତବରେ ସେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଲରାଉଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ବି ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ କଥା ଆସେ, ସେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ୱିକେଟ୍ ନେବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ।

୨୪ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ମ୍ୟାଚରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୩୨ ୱିକେଟ୍ ରହିଛି। ODI ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସେ ୧୧ ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୧୮ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ଆଇପିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ଏପରି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ, ବିଶ୍ୱକପରେ ତାଙ୍କୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଜାରି ରହିଛି। 

Karthik

୩. ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ:- ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୪ ରେ ୱିକେଟ୍ ରକ୍ଷକ-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ପାଇଁ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ନିଜର ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ ସହ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଣ୍ଟୁଛନ୍ତି। ୮ ଟି ମ୍ୟାଚର ସାତୋଟି ଇନିଂସରେ ସେ ହାରାହାରି ୬୨.୭୫ ରେ ୨୫୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସେ ଦୁଇଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଚୟନ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ତଥାପି, ଏପରି କରିବା ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଭୁଲ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆଇସିସି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୨ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଫ୍ଲପ୍ ହୋଇଥିଲେ।