ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ହେଉଛି ବଡ଼ ଓଲଟପାଲଟ! ସୁପର ୮ ରୁ ବାଦ୍ ପଡି ପାରନ୍ତି ଏହି ୪ ଚମ୍ପିୟାନ ଦଳ….

  1. Home
  2. Cric Special

ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ହେଉଛି ବଡ଼ ଓଲଟପାଲଟ! ସୁପର ୮ ରୁ ବାଦ୍ ପଡି ପାରନ୍ତି ଏହି ୪ ଚମ୍ପିୟାନ ଦଳ….

Wc


ବଡ ଏବଂ ଛୋଟ ମୋଟ ୨୦ ଟି ଦଳ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି, ବୋଧହୁଏ ସେହି ସମୟରେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ କୌଣସି ମଜା ରହିବେନାହିଁ, ଏହି ଟୁର୍ଣାମେଣ୍ଟ ଏକପାଖିଆ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।  ବଡ଼ ଦଳ ଛୋଟ ଦଳ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବେ। କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ଠିକ୍ ଏହାର ବିପରୀତ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରେ ମୋଟ ୮ ଟି ଟିମ୍ ସୁପର ୮ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ।

Pak

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱର ୪ ଟି ବଡ ଦଳ ଏହି ଦୌଡ଼ରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିବା ଏକ ଦେଶର ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି। ଏହି ଦଳ ନିଜର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ବହୁତ ନିରାଶ କରିଛି। ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨ ଦଳ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ଯଥା ସୁପର ୮ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କିଛି ବଡ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସୁପର ୮ ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି।

Eng

ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ୪ ଟି ଦେଶ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ନିଜର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଏହି ଦେଶ ଠାରୁ ଯେଉଁ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ତାହା ଠାରୁ ସେମାନେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।  

ଗ୍ରୁପ୍ ଏ ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯାଇଥିବା ୩ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଏହି ଦଳ ମାତ୍ର ୧ ଟି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଫଳରେ ଦଳର ସୁପର ୮ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଆଶା ଏକପ୍ରକାର ଧୂଳିସାତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗ୍ରୁପ୍ ବି ରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ ଗୁଡିକରୁ ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିନାହିଁ। 

Sl

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଥିବା ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୁପ୍ ସି ରୁ ସୁପର ୮ ପାଇଁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଛି। ସେହିଭଳି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୁପ୍ ଡି ରୁ ସୁପର ୮ ପାଇଁ ବାଦ୍ ପଡ଼ି ସାରିଛି। ଏହି ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଛି। ଗ୍ରୁପ୍ ଏ ରେ ଭାରତ ନିଜର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ଆମେରିକା ପ୍ରାୟ ନିଜର ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି। 

Nz

ଗ୍ରୁପ୍ ବି ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଥିବାବେଳେ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ସୁପର ୮ ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଛି। ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ସି ରୁ ମ୍ୟାଚ ଜିତୁଥିବା ବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଏହି ଦଳ ସହିତ ସୁପର ୮ରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସର୍ବାଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।  ଗ୍ରୁପ୍ ଡି ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିଜର ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି।