ଯେବେ ଏହି ୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ODI ରେ କରିଛନ୍ତି ଶତକ, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ହାରିଛି ମ୍ୟାଚ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

ଯେବେ ଏହି ୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ODI ରେ କରିଛନ୍ତି ଶତକ, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ହାରିଛି ମ୍ୟାଚ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

5 ind crickter


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏଭଳି ଅନେକ ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟର ଅନେକ ଚୌକା ଆଉ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଅନେକ ସମୟରେ, ଏକ ଦମଦାର ଶତକୀୟ ଇନିଂସ ଖେଳି ସେମାନେ ଦଳକୁ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଏପରି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ଶତକୀୟ ଇନିଂସ ସବୁବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାର ଶତକୀୟ ଇନିଂସ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ କୌଣସି ଲାଭ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ଏବଂ ଅପରପକ୍ଷେ ଦଳ ସେହି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଛି।

୧) ରମଣ ଲାମ୍ବା :

raman_lamba

ଏହି କ୍ରମରେ ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ରମଣ ଲାମ୍ବାଙ୍କର, ଯିଏକି 1986 ରୁ 1989 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ।  ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ 4 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ସେ 32 ଟି ODI ମଧ୍ୟ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ କିଛି ବିଶେଷ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିନଥିଲେ । ଟି -20 ରେ ସମାନ କଥା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ରମଣ 32ଟି ଟି -20 ମ୍ୟାଚରେ 783 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ଶତକ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶତକୀୟ ପାରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ କୌଣସି ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, ଏବଂ ଏହି ଶତକ ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। 

୨) ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜେରେକର: -

sanjay

ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜେରେକର ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 74 ଟି ODI ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୫ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଶତକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହି କ୍ରମରେ ସେ ୧୯୯୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ।  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 105 ରନର ଏକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ | ଆଉ ମାତ୍ର ସେହି ମ୍ୟାଚ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହାରିଥିଲା। ତେବେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ତାଙ୍କର ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଥିଲା।  ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜରେକର 37 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ 9 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଓ ୪ଟି ଶତକ ସହ 2043 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

୩) ରବିନ୍ ସିଂ: -

robin-singh

 ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ ସିଂ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 136 ଟି ODI ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ 2336 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ସେ ବ୍ୟାଟିଂ  କରି ଏକ ଶତକୀୟ ପାରି ମଧ୍ୟ ଖେଳିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଶତକୀୟ ପାରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଫାଇଦା ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। 

୪) ଦିଲୀପ ଭେଙ୍ଗସରକାର: -

Dilip-Vengsarkar

ଦିନେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଦିଲୀପ ଭେଙ୍ଗସରକାର ବହୁତ କିଛି କରିଥିଲେ।  ସେ ପ୍ରାୟ 129 ଟି ODI ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ 23 ଟି ପଚାଶ ଓ ଗୋଟିଏ ଶତକ ସହିତ 2043 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ |  କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏହି ଶତକ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ କୌଣସି ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଦଳକୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

୫) ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର: -

iyer

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଶତକୀୟ ପାରି ଦଳକୁ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ କରୁନି। ସେ ଯେବେ ବି ନିଜର ଶତକୀୟ ପାରି ଖେଳୁଛନ୍ତି , ଦଳ ସେବେ ମ୍ୟାଚ ହାରୁଛି । ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ।