କୋହଲି, ପୂଜାରା ପରେ ଏହି ୪ ଜଣ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଭବିଷ୍ୟତ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

କୋହଲି, ପୂଜାରା ପରେ ଏହି ୪ ଜଣ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଭବିଷ୍ୟତ, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

ind test


କ୍ରିକେଟ ଖବର : 'ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍' ହେଉଛି ଏକ ଫର୍ମାଟ୍ ଯାହା ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଥଲେଟଙ୍କ ଚରିତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଉଦିଷ୍ଟ। କାରଣ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯେପରି ଧୈର୍ଯ୍ୟ, ସ୍ଥିରତା, ଖେଳର ବୁଝାମଣା ଏବଂ ସ୍ୱଭାବ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଇତ୍ୟାଦି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ବୋଲରମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସୀମିତ ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ନଜର ରହିଛି।

ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଭାରତ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ଫର୍ମାଟରେ ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ, ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ଭିଭିଏସ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଭଳି କ୍ରିକେଟର ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ଆଗକୁ ନେଇଛନ୍ତି। ଆଉ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି। 

କିନ୍ତୁ ଭାରତର ନୂତନ ପ୍ରତିଭାମାନ ଖେଳାଳି, ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଅନେକାଂଶରେ ଦୃଢ଼ କରି ପାରିଛନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଖେଳ ଯାଦୁରେ ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବେ। ଆଉ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ନାମକୁ ଦୃଢ଼ କରି ରଖିବେ ଆଜିର ଯୁବ ପିଢ଼ି କ୍ରିକେଟର୍। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଲୋକପ୍ରିୟ ନାମ ଅଛି ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ବିପୁଳ ଅବଦାନ ରଖିପାରିବେ।

୧) ଋତୁରାଜ୍ ଗାଇକୱାଡ୍ :

rituraj csk

ନିଜର ଟେକନିକାଲ ବ୍ୟାଟିଂ କୌଶଳ କାରଣରୁ ବହୁତ କମ ସମୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି ଋତୁରାଜ୍ ଗାଇକୱାଡ୍। ଗାଇକୱାଡ ଏତେ କମ୍ପାକ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍, ଯାହା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି।  ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ଏବଂ ମୁଶତାକ୍ ଅଲି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପରି ଘରୋଇ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମୁମ୍ବାଇ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଖେଳି ସେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟରେ ସେ ୩୯.୨୭ ହାରରେ ୨୧ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ୧୩୮୫ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଟେଷ୍ଟ ଦଳ ପାଇଁ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଋତୁରାଜଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବେ। 

୨) ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣା :

jos buttler expects prasidh krishna playing all three formats for India

ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବନାମ ଭାରତର ଏକ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣାଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।  ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜରେ ତାଙ୍କର ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଏବଂ ଦକ୍ଷ ବୋଲିଂ ତାଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ବାଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଲମ୍ବା ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବାହୁର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ବାଉନ୍ସ ବଲ୍ ପକାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟରେ ସେ ମାତ୍ର ୧୧ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୯ ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଧଳା ଜର୍ସିରେ ଖେଳିବା ତାଙ୍କର ସ୍ଥିର ହୋଇ ସାରିଛି। 

୩) ଉମ୍ରାନ୍ ମଲ୍ଲିକ : 

umran malik

ଧଳା ଜର୍ସିରେ ଆଗାମୀ ଦିନ ପାଇଁ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୃଷ୍ଣା। ଆଉ ତାଙ୍କର ସାଥ ଦେବା ପାଇଁ ଉମ୍ରାନ୍ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ନାମ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ଡେଲ ଷ୍ଟେନଙ୍କ କୋଚିଂରେ ଉମ୍ରାନ୍ ସ୍ପିଡଷ୍ଟାର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ପାଖାପାଖି ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୧୬୦ କିମି ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରି ସେ ଚର୍ଚ୍ଚା ପରିସରକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ବହୁତ କ୍ରିକେଟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଉମ୍ରାନଙ୍କୁ ଭୁରି ଭୁରି ପ୍ରସଂଶା କରିଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସ୍ଥିରତାର ସହିତ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୯୦ କିମି ରୁ ଅଧିକ ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯାହା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ନିକଟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ତେଣୁ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଆଖି ଉମ୍ରାନଙ୍କ ଉପରେ ବି ରହିଛି। 

୪) ସରଫରାଜ ଖାନ : 

sarfaraz khan

ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସ୍ଥିରତାର ସହିତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସରଫରାଜ ଖାନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଯୁବ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍। ଗତ ରଣଜୀ ସିଜନରେ ସେ ତିନୋଟି ଚମତ୍କାର ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।  ଯଦି ସେ ତାଙ୍କ ଘରୋଇ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ତା’ହେଲେ ସେ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ୍ ଦଳର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉନ୍ନତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ହୋଇପାରିବେ।