ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ଛକା ମାରିଥିବା 5 ଟି ଦଳ, କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଭାରତ ? ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ଛକା ମାରିଥିବା 5 ଟି ଦଳ, କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଭାରତ ? ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

most run in one innings


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନେ ବହୁତ ଧର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ବଡ ଇନିଂସ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସଟ୍ ଖେଳନ୍ତି ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ନ କରି ନିଜ ଇନିଂସ୍ ଅତି ଆରାମରେ ଆଗକୁ ବଢାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଚୌକା ଏବଂ ଛକା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। 

ତେବେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଦିନିକିଆ ଭଳି ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଏବଂ ବ୍ରାଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଅନେକ ଥର ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଅନେକ ଚୌକା ଏବଂ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି 5ଟି ଦଳ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁମାନେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଏକ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଦଳଗୁଡିକ ବିଷୟରେ....

ଏହି 5 ଟି ଦଳ ମାରିଛନ୍ତି ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ଛକା :

5) ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, 15ଟି ଛକା ବନାମ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ :

18 ଜୁନ୍ 2010 ରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳ 15ଟି ଛକା ମାରିଥିଲା।  ଏହି କାରଣରୁ 6 ଟି ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ଦଳ 543 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।  ଯଦିଓ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଡ୍ର ହୋଇଥିଲା। 

4) ଭାରତ, 15 ଛକା ବନାମ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା :

IND vs NZ 2nd Test: क्या मुंबई का वानखेड़े स्टेडियम में दर्शकों की होगी एंट्री ? जानिए क्या हैं उपडेट

ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। 2 ଡିସେମ୍ବର 2009 ରେ, ମୁମ୍ବାଇର ବ୍ରାବୋର୍ନ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଭାରତ 15ଟି ଛକା ମାରିଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ 9 ୱିକେଟ୍ ହରାଇ 726 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ନିଜର ଇନିଂସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ 293 ରନର ଜବରଦସ୍ତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଏହି ଯୁବ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ କାରଣରୁ ଧାୱନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର ହୋଇଯିବ ସମାପ୍ତ ! ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସେ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ...

3) ପାକିସ୍ତାନ, 15 ଟି ଛକା ବନାମ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ :

ଏହି ତାଲିକାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ମଧ୍ୟ 15 ଟି ଛକା ମାରି ସାମିଲ୍ ଅଛି। ଲାହୋରରେ 1 ମଇ 2002 ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଳ 15ଟି ଛକା ମାରିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ନିଜ ଇନିଂସରେ 643 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଏହାର ଜବାବରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦଳ କେବଳ 73 ଏବଂ 246 ସ୍କୋର କରିପାରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଇନଜାମାମ-ଉଲ-ହକ 329 ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ।

2) ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, 17ଟି ଛକା ବନାମ ଜିମ୍ବାୱେ :

9 ଅକ୍ଟୋବର 2003 ରେ ପର୍ଥରେ ଜିମ୍ବାୱେ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 17ଟି ଛକା ମାରିଥିଲା। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ 6 ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 735 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ନିଜର ଇନିଂସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏହାର ଜବାବରେ ଜିମ୍ବାୱେ ଦଳ କେବଳ 239 ଏବଂ 321 ସ୍କୋର କରିପାରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଇନିଂସ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ମାଥ୍ୟୁ ହେଡେନ 380 ରନର ଏକ ଦମଦାର୍ ଇନିଂସ ଖେଳି ବ୍ରାୟନ ଲାରାଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। 

1) ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, 22ଟି ଛକା ବନାମ ପାକିସ୍ତାନ :

ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଏକ ଇନିଂସରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସର୍ବାଧିକ ଛକା ମାରିବାର ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛି। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଦଳ 2014 ରେ ଶାରଜାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଏହି ବିସ୍ପୋରକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 690 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ 22ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ।  ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳକୁ 80 ରନରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବ୍ରାଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ମାତ୍ର 188 ବଲରେ 202 ରନ୍ ଜବରଦସ୍ତ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ସେ କେବଳ ଦଳର 22ଟି ଛକା ମଧ୍ୟରୁ 11ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ : "ଭାରତ 500 ରନ୍ କରି ପାରିଥାନ୍ତା" ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ ବିରାଟ-ଇଶାନଙ୍କ ଖେଳ ଦେଖି ହେଲେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ ଏମିତି