ଏହି ୪ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ୱିକେଟ୍ କିପର ଭୂମିକା ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ, କୋହଲି ତ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କରିଥିଲେ ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି ୪ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ୱିକେଟ୍ କିପର ଭୂମିକା ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ, କୋହଲି ତ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କରିଥିଲେ ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ

kohli did wicket keeping for this reason


କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର : କ୍ରିକେଟ୍ ପଡ଼ିଆ ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ କ୍ଷେତ୍ର , ଯେଉଁଠାରେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଅନେକ ଜିନିଷ ଓଲଟାପାଲଟା ହୋଇଯାଏ। ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ।  ଏହି ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯେଉଁମାନେ କି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଲ ଫିଲ୍ଡର ଏବଂ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆପଣ ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ ।  କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ଭୂମିକାରେ ମଧ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି। 

୧)ବିରାଟ କୋହଲି:

kohli wicket keeping

ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏମଏସ ଧୋନି ଦଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ସେ ୱଆଶ୍ ରୁମ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ କିପିଙ୍ଗ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଲା।

୨) ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ :

manish pandey wicket keeping

ଏହି ତାଲିକାରେ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ନାମ ରହିଛି।  ନିକଟରେ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ତାଙ୍କ ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ନିଜ ଦଳ ପାଇଁ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଦଳରେ ନିୟମିତ ୱିକେଟ୍ କିପର ଶ୍ରୀନିବାସ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀନିବାସ ଆଘାତ ହେବା କାରଣରୁ ମନୀଷ ପାଣ୍ଡେ କିପିଙ୍ଗ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। 

୩) ପ୍ରବୀଣ କୁମାର :

praveen kumar

ଆଡାମ ଗିଲକ୍ରିଷ୍ଟ ତାଙ୍କର ଉତ୍ତମ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଆଇପିଏଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସେ ଥରେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ  । ସେ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ଥିଲେ  । କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ପ୍ରବୀଣ କୁମାର ୱିକେଟ୍ ପଛରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ । 

୪) ଜାଭେଦ୍ ମିୟାଁଦାଦ:

javed-miandad

ଏଥିରେ ଶେଷ ନାମ ଆସିଛି ମିୟାଁଦାଦଙ୍କର । ଯିଏ ମୁଖ୍ୟତଃ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ସେ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ କାମ କରନ୍ତି  ।