ଏହି 4 ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି 100 ଟି ଛକା, ଭାରତର 2 ଜଣ ଏବଂ ଜଣେ ବୋଲର ବି ସାମିଲ

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି 4 ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି 100 ଟି ଛକା, ଭାରତର 2 ଜଣ ଏବଂ ଜଣେ ବୋଲର ବି ସାମିଲ

test cricket 100 sixes player list


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ଯଦି ଜଣେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିଜର ଧର୍ଯ୍ୟ ଦେଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ପରୀକ୍ଷା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଖେଳିବା ସ୍ୱପ୍ନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୁଏ ନାହିଁ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ କିଛି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସଂଯମତା ସହିତ ଖେଳି ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଅନେକ ନାମ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। 

ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଖେଳାଳୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଦ୍ରୁତ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ପରେ ବଡ଼ ହିଟ୍ ମାରିବାରେ ଆଦୌ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ (100), ବ୍ରେଣ୍ଡନ ମ୍ୟାକକୁଲମ (107) ଏବଂ ଆଡାମ ଗିଲକ୍ରିଷ୍ଟ (100) ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 100ଟି ଛକା ମାରିଛନ୍ତି।  ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି 4 କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଟେଷ୍ଟ୍ ଫର୍ମାଟରେ 100 ଟି ଛକା ମାରି ପାରିବେ। 

1) ରୋହିତ ଶର୍ମା :

rohit

ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 45 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା 64ଟି ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। 100 ଟି ଛକା ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏହି ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଆଉ 36 ଟି ଛକା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ବୟସ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ 35 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଧଳା ବଲ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ବିରତି ନେଇପାରନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଖେଳିବା ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 100 ଟି ଛକା ମାରିପାରନ୍ତି।  ରୋହିତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ହାରାହାରି 46.13 ରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା 45 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ 3137 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟରେ ସେ 8 ଟି ଶତକ, ଗୋଟିଏ ଦ୍ୱିଶତକ ଏବଂ 14 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

2) ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର :

David Warner

ଏହି ତାଲିକାରେ ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଓପନର୍ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର। ଏହି ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 96 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି 62 ଟି ଛକା ମାରିଛନ୍ତି। 100 ଟି ଛକା ମାରିବାର ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ସେ ଆଉ 38ଟି ଛକା ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ରୋହିତଙ୍କ ପରି ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ବି 35 ବର୍ଷ ହୋଇଛି। ଯଦି ସେ ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏହି କୀର୍ତ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ।  ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା 96 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୱାର୍ଣ୍ଣର ହାରାହାରି 46.53 ସାହାଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 7817 ରନ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ନିଜ ବ୍ୟାଟରୁ 24 ଟି ଶତକ, ଗୋଟିଏ ତ୍ରି ଶତକ, 2 ଟି ଦ୍ଵିଶତକ ଏବଂ 34ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

3) ରିଷଭ ପନ୍ତ : 

rishav pant

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 31 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ରିଷଭ ପନ୍ତ 48 ଟି ଛକା ମାରି ସାରିଲେଣି। 24 ବର୍ଷୀୟ ପନ୍ତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭଳି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ନିଜର ଛକା ମାରିବର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଦଳ ପରିଚାଳନା ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅତୀତରେ ଅନେକ ଥର ବୋଲରଙ୍କ ଲାଇନ ଲେନ୍ଥକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ପନ୍ତଙ୍କ ନାମରେ 2123 ରନ୍ ରହିଛି ଏବଂ ସେ 5 ଟି ଶତକ ଏବଂ 10 ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ଟେଷ୍ଟରେ 159 ରନ୍ ରହିଛି।

4) ଟିମ୍ ସାଉଥୀ :

କିୱି ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ଟିମ୍ ସାଉଥୀ ଏହି ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ। ତେବେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି 33 ବର୍ଷୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦେଖିବେ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ସେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 6 ଟି ଛକା ମାରିବାର କୀର୍ତ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବାରେ କେତେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। 

Tim Southee Becomes First New Zealand Bowler To Achieve Big T20 Milestone

ଏହି ଡାହାଣହାତୀ ଟେଷ୍ଟ ବୋଲର ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ 88 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି 76 ଛକା ମାରିଛନ୍ତି।  ଯଦି ସେ ଫିଟ୍ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ 100 ଛକା ମାରିବାର କୀର୍ତ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। ସେ 88 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ 347 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।