ODI କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନଙ୍କ ଠାରୁ କମ୍ ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି ଏହି ୩ ଜଣ ମହାନ ବୋଲର୍, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

  1. Home
  2. Cric Special

ODI କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନଙ୍କ ଠାରୁ କମ୍ ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି ଏହି ୩ ଜଣ ମହାନ ବୋଲର୍, ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

Sachin-Tendulkar


କ୍ରିକେଟ ଖବର: ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କର ଅନେକ ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଯେତେବେଳେ ରେକର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ସଚିନଙ୍କ ନାମ ଆଗରେ ଥାଏ। ତେବେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କେବଳ ରନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନୁହେଁ, ଶତକ, କ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ବୋଲିଂରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି। 

ଯେହେତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବୋଲିଂର ବିଷୟ, ଆଜିର ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା, ଯେଉଁମାନେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି। 

1) ଶୋଏବ ଅଖତର:

akhtar and sachin

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଶୋଏବ ଅଖତରଙ୍କ ବୋଲିଂର ଭୟ ସେତେବେଳର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଶୋଏବଙ୍କ ଗତି ହିଁ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା। ତେବେ ଅନେକ ଥର ଶୋଏବଙ୍କ ଏହି ଗତି ସଚିନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କାମ କରିନାହିଁ। ତେବେ ଯଦି ଆମେ ବୋଲିଂ ଫିଗର ବିଷୟରେ କହିବୁ, ତେବେ ଶୋଏବ ଅଖତର ODI କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି। ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ମୋଟ 1342 ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଥିବାବେଳେ ଶୋଏବ ଅଖତର କେବଳ 1294 ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି। 

2) ଡେଲ୍ ଷ୍ଟେନ୍:

Dale Steyn's epic reply to a fan who called Jasprit Bumrah better bowler then him

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଡେଲ ଷ୍ଟେନ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଡେଲ ଷ୍ଟେନଙ୍କ ନାମ ଅନେକ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ।  କିନ୍ତୁ, ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏହି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବୋଲର ODI କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି।  ପରିସଂଖ୍ୟାନ କହୁଛି ଯେ ଡେଲ ଷ୍ଟେନ ମାତ୍ର 1042 ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଠାରୁ 300 ଓଭର କମ୍।

3.) ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ୍:

Stuart-Broad

ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୋଲର ତାଲିକାର ଏକ ଅଂଶ, ଯେଉଁମାନେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି।  ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ବୋଲର ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ODI କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦେଖିଲେ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ ତାଙ୍କ ODI କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରରେ 1018 ଓଭର ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସଚିନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ।