ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ୩ ନାମୀ ୱିକେଟକିପରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ସଙ୍କଟରେ, ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ହେବ କଷ୍ଟକର

  1. Home
  2. Cric Special

ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ୩ ନାମୀ ୱିକେଟକିପରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ସଙ୍କଟରେ, ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ହେବ କଷ୍ଟକର

karthik and team


କ୍ରିକେଟ ଖବର : ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ଭେଟେରାନ୍ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। ଆଇପିଏଲ ପରେ ଦିନେଶଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବା ପାଇଁ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ  ଯାଇଛନ୍ତି। 

ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ରୂପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦିନେଶଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଫିନିଶର ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । 

ତେବେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୩ ଜଣ ୱିକେଟ୍ କିପରଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଦୀନେଶଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦରେ ପଡିଛି। 

୧) ଋଷଭ ପନ୍ତ :

IND-vs-SA-Rishabh-Pant-lost-5-toss

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଖେଳିଥିବା ଋଷଭ ପନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳି ଭବରେ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ନାମ । ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ଏହି ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ର ୧୫ ତମ ସିଜନରେ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂରେ କିଛି ଖାସ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନଥିଲେ । ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଭଲ ଫର୍ମ ରେ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଏମିତି ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଟିମ ରୁ ବାହାର ମଧ୍ୟ କରା ଯାଇପାରେ।

୨) ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ : 

SANJU

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ପୂର୍ବ ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କୁ ଭାରତ ବନାମ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଦଳରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିଲେ। ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ । କାରଣ ଯଦି ସେ ଦଳର ଅଂଶ ହୋଇନଥାନ୍ତେ ତେବେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା । ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ୧୩ ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୭୪ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ୧୭ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ୪୫୮ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ।

୩) ଅନୁଜ ରାୱତ :

anuj-rawat

ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପାଇଁ ଓପନର୍ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅନୁଜ ରାୱତ ମଧ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ୱିକେଟ୍ କିପର ହେବାକୁ ଦୌଡ଼ରେ ଅଛନ୍ତି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବ ଖେଳାଳି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ୭୧ ରନ୍ ର ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ, ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ, ଏହି ବାମହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଶୈଳୀରେ ଚୟନକର୍ତା ପ୍ରଭାବିତ କରିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲରେ ୮ ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ଅନୁଜ ୧୨୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ମଧ୍ୟ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଦଳର ଅଂଶ ନଥାନ୍ତେ ତେବେ ଅନୁଜ ରାୱତଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରନ୍ତେ।