ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ୱାର୍ନର ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଇତିହାସ, ବିରାଟ-ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ଡେଭିଡ ୱାର୍ନରଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡ କୁ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ

  1. Home
  2. Cricket News

ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ୱାର୍ନର ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଇତିହାସ, ବିରାଟ-ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ଡେଭିଡ ୱାର୍ନରଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡ କୁ ଭାଙ୍ଗି ପାରିବେ ନାହିଁ

warner record


ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023 ର 18 ତମ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଘର୍ଷ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଓପନର୍ ଡେଭିଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଏକ ଚମତ୍କାର ଶତକ ଖେଳିଥିଲେ ।

ଏହି ବିଶ୍ୱକପରେ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଶତକ ଏହା ଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଏହା କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଶତକ । ଏହି ଇନିଂସ ସହ ୱାର୍ଣ୍ଣର ତାଙ୍କ ନାମରେ ବହୁତ ଭଲ ରେକର୍ଡ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ୱକପରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ନାମରେ ନାହିଁ । ସେହି ରେକର୍ଡ କ’ଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା:-

ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର ଏକ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ:

ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଟସ୍ ଜିତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଏବଂ ମିଚେଲ ମାର୍ଶ ପାକିସ୍ତାନର ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଧୋଇ ଥିଲେ । ଉଭୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ 259 ରନ୍ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ । ଏଥିସହ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଉଭୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ଡେଭିଡ ୱାର୍ନର 3 ଥର 150 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ:

ମିଚେଲ ମାର୍ଶ 121 ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ସେ ଆଉଟ ହେବା ପରେ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ପାକିସ୍ତାନୀ ବୋଲରଙ୍କୁ ପିଟିବା ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ 108 ବଲରେ 163 ରନ ଖେଳିଥିଲେ। 10 ଟି ଚୌକା ଏବଂ 9 ଟି ଛକା ସେ ଏହି ଇନିଂସ ରେ ମାରିଥିଲେ ।

warner

ଏହି ଇନିଂସ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିଶ୍ୱକପରେ 150 ରୁ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିବାର ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏହା କରିପାରି ନଥିଲେ । ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଖେଳାଳି ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ୱାର୍ଣ୍ଣର ବିଶ୍ୱକପରେ ପାଞ୍ଚ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ:

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ବିଶ୍ୱକପରେ ଏହା ହେଉଛି ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ପଞ୍ଚମ ଶତକ । ଏହି ତାଲିକାରେ ସେ ରିକି ପଣ୍ଟିଂ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରାଙ୍କ ସହ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ଶତକ ରେକର୍ଡ ରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର 6 ଶତକ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଧିକାଂଶ ଶତକ ଲିଷ୍ଟ:

7 - ରୋହିତ ଶର୍ମା
6 - ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର
5 - ରିକି ପଣ୍ଟିଂ
5- କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା
5 - ଡେଭିଡ୍ ୱାର୍ଣ୍ଣର