ଇଂଲଣ୍ଡ କୁ 4-1 ରେ ହରାଇ ଭାରତୀୟ ଦଳ କଲା ବଡ଼ କାରନାମା, ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏମିତି ହେଲା

  1. Home
  2. Cricket News

ଇଂଲଣ୍ଡ କୁ 4-1 ରେ ହରାଇ ଭାରତୀୟ ଦଳ କଲା ବଡ଼ କାରନାମା, ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏମିତି ହେଲା

ind vs eng test series ind won


ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା 5 ମ୍ୟାଚ୍ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ଭାରତ 4-1ରେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଧରମଶାଲା ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଦୁଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ସିରିଜର ଶେଷ ମ୍ୟାଚର ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାକୁ ଏକ ଇନିଂସ ଏବଂ 64 ରନ୍ ରେ ଜିତି ନେଇଛି।

ଏହା ସହିତ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଜୟ ଏବଂ ପରାଜୟ ର ରେକର୍ଡ ସମାନ ହୋଇଛି । ଏହି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ପରାଜୟ ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବାକି ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଏକପାଖିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରଖିଛି ।

ଏପରିକି ଧରାମଶାଲାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସମାନ ଫର୍ମ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଶୁବମାନ ଗିଲ ବ୍ୟାଟ୍ ସହ ଏବଂ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ବଲ ସହ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଜୟ-ପରାଜୟ ରେକର୍ଡକୁ ସମାନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା:

ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 579 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 178 ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବାବେଳେ 178 ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି | ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜିତିଥିବା ମ୍ୟାଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ହାରିଥିବା ମ୍ୟାଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ସହିତ ସମାନ ହୋଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁଠାରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 222 ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ର କରିଛି, କେବଳ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ବରାବର ରେ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ବିଜୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ଯାହା 413 ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବାବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ଯାହା 392 ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି |

ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସର୍ବାଧିକ ହାରିଛି:

ଯଦି ଆମେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ହରାଇଥିବା ଦଳ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ 178 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 324 ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଦଳ ଯାହା ଟେଷ୍ଟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 232 ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଛି ।