କୋହଲିଙ୍କ ନଖେଳିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ରୋହିତ ଶତକ କରି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ

  1. Home
  2. Cricket News

କୋହଲିଙ୍କ ନଖେଳିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ରୋହିତ ଶତକ କରି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ

rohit record


ହିଟମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରୋହିତ ଶର୍ମା ପୁଣି ଥରେ ସେହି ଅବତାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପାଇଁ ସେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ । ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏହି ସିରିଜରେ ରୋହିତ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଶତକ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି, ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଟେଷ୍ଟ ଶତକ ସହିତ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାଂଶ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶତକ ସ୍କୋର କରିବାରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ସହ ସମାନ ହୋଇଥିଲେ:

ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ରୋହିତ ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ତୃତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ, ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ 100 ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ବିରାଟ କୋହଲି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ନାମରେ 80 ଶତକ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

ରୋହିତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ତଥା ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ମଧ୍ୟ 48 ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଅଧିକାଂଶ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍:

ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଧିକାଂଶ ଶତକ ହାସଲ କରିବାର ରେକର୍ଡ ମହାନ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି। ସେ 4 ଶତକ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଶତାବ୍ଦୀ ଅର୍ଥାତ୍ 4 ଶତାବ୍ଦୀ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ରୋହିତ ଏହି ସିରିଜରେ 2 ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶତକ ସହିତ ରୋହିତ ବିଜୟ ମର୍ଚାଣ୍ଟ, ମୁରଲୀ ବିଜୟ ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଛାଡିଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ 3 ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଙ୍କ ନାମରେ 3 ଶତକ ରହିଛି ।

2021 ପରଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଟେଷ୍ଟ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍:

ଯଦି ଆମେ 2021 ମସିହାରୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ସର୍ବାଧିକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ରୋହିତ ଶର୍ମା । ସେ 2021 ପରଠାରୁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 6 ଟି ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଗିଲ, ଯିଏ 4 ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, ଯଶସ୍ୱୀ ଜସୱାଲ, ପନ୍ତ ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ତିନି ଶତକ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଜୋରଦାର ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।