ଧୋନି ଏବଂ ପନ୍ତଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କଲେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ଏମିତି କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହେଲେ

  1. Home
  2. Cricket News

ଧୋନି ଏବଂ ପନ୍ତଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କଲେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ଏମିତି କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହେଲେ

kl-rahul-break-ms-dhoni-and-rishabh-record


ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ 2 ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଖେଳାଯାଉଛି । ଏହି ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ସେଞ୍ଚୁରିଅନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ 245 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ସେ ଏକ ସମୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ 100 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ, ଲୋକେଶ ରାହୁଲ କେବଳ ସ୍କୋରବୋର୍ଡ ଚଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ସେ ଏକ ଶତକ ସ୍କୋର କରି ଏକ ନୂତନ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ଋଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ।

କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଟେଷ୍ଟରେ ଧୋନି ଏବଂ ପନ୍ତଙ୍କ ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି:

ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଷଷ୍ଠ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 137 ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ 101 ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ 14 ଚୌକା ଓ 4 ଛକା ମାରିଥିଲେ ।

ଏହା ସହ ସେ ଭାରତୀୟ ୱିକେଟ୍ କିପର ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଯିଏ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଟେଷ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ଯିଏ ଆଫ୍ରିକୀୟ ମାଟିରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କେଏଲ ରାହୁଲ 101 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ପନ୍ତ 2022 ରେ ଅପରାଜିତ 100 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ବିଦେଶୀ କ୍ରିକେଟର ଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସେଞ୍ଚୁରିଅନରେ ଦୁଇ ଶତକ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ସେ 2021 ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ବକ୍ସିଂ ଡେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ 123 ରନ ଖେଳିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସମାନ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ 101 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଲେ ।