ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ କୋଚ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଦେଲେ ବଡ଼ ବୟାନ, ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ କୁ ନେଇ କହିଲେ "ସେମାନେ ଡରି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ.."

  1. Home
  2. Cricket News

ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ କୋଚ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଦେଲେ ବଡ଼ ବୟାନ, ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ କୁ ନେଇ କହିଲେ "ସେମାନେ ଡରି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ.."

Brendon-McCullum-st


ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ 5 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବେସବଲ ଶୈଳୀ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତକୁ 28 ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଯାହା ପରେ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଏହି ସିରିଜରେ ଭାରତକୁ 5-0 ରେ ହରାଇବ ।

କିନ୍ତୁ, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଏପରି ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ଯେ ଅବଶିଷ୍ଟ 4 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖରାପ ଭାବେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ବେସବଲ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି | ଇଂଲଣ୍ଡର ପରାଜୟରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି କି ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଂଲଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍, ଯିଏ ବେସବଲ୍ ର ପିତା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବ୍ରାଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳକୁ 'ଡରୁଆ' ବୋଲି କହିଥିଲେ:

ଭାରତ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ବଡ଼ କଥା କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବେସବଲରେ ଭାରତକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ, ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ସେ କିଛି ଖାସ କରିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ ତାଙ୍କୁ 4ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ କରି ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଇଂଲଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଦଳର ଅଭାବକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଲେ “ସିରିଜ୍ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ଆମେ ଅଧିକ ଭୟଭୀତ ହୋଇଗଲୁ । ଭାରତୀୟ ଲାଇନ ଆମ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ହେତୁ ଏହି ସବୁ ଘଟିଗଲା | କେବଳ ବଲ ନୁହେଁ, ବ୍ୟାଟ ସହ ସେ ଆମ ଉପରେ ଚାପ ମଧ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ”

ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ ସାମ୍ନାରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାନେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଅଶ୍ୱିନ, ଜାଡେଜା ଠାରୁ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଙ୍କୁ ବହୁତ ଚାପ ରେ ରଖିଥିଲେ । କ୍ରମାଗତ 4 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର ଏହି କାରଣ | ଭାରତରୁ ପରାଜୟ ନେଇ ବ୍ରାଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ନିରାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି,

“ବେଳେବେଳେ ଆପଣ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇପାରନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଏହି କ୍ରମରେ ଆମେ ଯେପରି ପଛରେ ପଡ଼ିଗଲୁ, ତାହା ଅତି ନିରାଶଜନକ | ଯେତେବେଳେ ଆମର ଅନେକ ଜିନିଷ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଆମେ କିଛି ଗଭୀର ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ କିଛି ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ କରୁ ।"

ଭାରତର ପରାଜୟ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ସର୍ବଦଳୀୟ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ପରାଜୟ ପରେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପୂର୍ବତନ ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ନାସିର ହୁସେନ୍ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଖରାପ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ।  2021 ମସିହାରୁ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଦଳର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନେଇଛନ୍ତି । ସେବେଠାରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ କୌଣସି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ।