ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଭାରତ ହାରିଲା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜ ଜାଲରେ ନିଜେ ଫସିଗଲା

  1. Home
  2. Cricket News

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଭାରତ ହାରିଲା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜ ଜାଲରେ ନିଜେ ଫସିଗଲା

IND-vs-ENG-india loss


IND vs ENG: ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଟେଷ୍ଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହାରିବ ବୋଲି କିଏ ଭାବିଥିଲା? କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଓଲି ପୋପ୍ ଙ୍କ 196 ରନ୍ ଇନିଂସ ଯୋଗୁଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ର ବେସବଲ୍ ଖେଳ ଭାରତରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭାରତକୁ ପଛ କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବଡ ଭୁଲ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଭାରତ 28 ରନରେ ଅପମାନଜନକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଇଂଲଣ୍ଡର ଲଜ୍ଜା ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ:

ଟସ୍ ଜିତିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବେସବଲ୍ ଶୈଳୀରେ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଜ୍ୟାକ୍ କ୍ରାଉଲି ଏବଂ ବେନ୍ ଡକେଟ୍ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଥିଲା ଯେ 11 ଓଭର ମଧ୍ୟରେ ଇଂରାଜୀ ଦଳ 55 ସ୍କୋରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ପିନ୍ ବୋଲରମାନେ ଖେଳକୁ ଆସିବା ପରେ । ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍, ଆକ୍ସର ପଟେଲ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ଯୋଡି 8 ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଯଥାକ୍ରମେ 3.2 ଓ 3 ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଇଂଲଣ୍ଡର ଏହି ଇନିଂସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିରୋ ଅଧିନାୟକ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଥିଲେ, ଯାହାର ଇନିଂସ ଯୋଗୁଁ ଅତିଥିମାନେ ବୋର୍ଡରେ 246 ରନ୍ ରଖିଥିଲେ।

IND ବନାମ ENG: ଯଶାସଭି, ଜାଡେଜା, ରାହୁଲଙ୍କ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ଆକ୍ରମଣ:

ଯଶସ୍ୱୀ ଜସୱାଲ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଓପନିଂ ଯୋଡି ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବେ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବିଶେଷକରି ୟଶାସଭି ପ୍ରଥମ ବଲରୁ ଇଂରାଜୀ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। କ୍ୟାପଟେନ ରୋହିତ ଶର୍ମା କେବଳ 80 ରନ୍‌ର ମିଳିତ ସ୍କୋର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଶୁଭମାନ ଆସି 23 ରନ୍ ଯୋଗଦାନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଯେତେବେଳେ ଖେଳ ଚାଲିଥିଲା, ପ୍ରଥମ 15 ମିନିଟରେ 74 ବଲରେ 8 ରନ୍ ଦ୍ରୁତ ଇନିଂସ ଖେଳିବା ପରେ ଯଶାସଭି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଯଥାକ୍ରମେ 86 ଏବଂ 87 ରନ୍ର ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳି ଭାରତକୁ 420 ସ୍କୋରକୁ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଦଳ 175 ରନ୍ ଅଗ୍ରଣୀ ନେଇଥିଲେ ।

ଅଲି ପୋପ୍ ଙ୍କ 196 ରନ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଇନିଂସ ଥିଲା:

175 ରନ୍‌ର ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବହୁ ଆଗରେ ରହିଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅର୍ଡରର ପତନ ପରେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଇଂଲଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ନାହିଁ । କାରଣ 163 ସ୍କୋରରେ ଅଧା ଦଳ ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ।

ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଓଲି ପୋପ୍ କାନ୍ଥ ପରି ଛିଡା ହୋଇ ସମଗ୍ର ଇନିଂସକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ 278 ବଲ ସମ୍ମୁଖରେ 196 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ନିମ୍ନ କ୍ରମରେ ବେନ ଫକ୍ସ (34), ରେହାନ ଅହମ୍ମଦ (28) ଏବଂ ଟମ ହାର୍ଟଲି (34) ତାଙ୍କୁ ଭଲ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ଯାହାକି ଇଂଲଣ୍ଡକୁ 420 ରନ ସାହାଯ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଭାରତ ପାଇଁ 231 ରନ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଥିଲା ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଯଶସ୍ୱୀ ଜସୱାଲଙ୍କ ଯୋଡି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ଛାଡିଥିଲେ ସେହି ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହି ସହଭାଗୀତା ମାତ୍ର 42 ରନ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲା, ଯଶସ୍ୱୀ ଜସୱାଲ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଶୁବମାନ ମଧ୍ୟ ଖାତା ନ ଖୋଲି ଫେରି ଆସିଥିଲେ । କ୍ୟାପଟେନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଇନିଂସ ଖେଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ 58 ବଲରେ ମାତ୍ର 39 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ ।

ଦ୍ରାବିଡ଼-ରୋହିତଙ୍କ ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ହାରିଲା ଭାରତ:

ରୋହିତ ଶର୍ମା ଆଉଟ ହେବା ମାତ୍ରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏକ ଜୁଆ ଖେଳି ଆକ୍ସାର ପଟେଲଙ୍କୁ 5 ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟରଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତରଫରୁ ଏହା ଏକ ବଡ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା, ଅକ୍ଷରଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ଏଥର ଶାନ୍ତ ରହିଲା ଏବଂ ସେ 17 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ ।

ଯଦି କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ଉପରେ ଆଶା ଥିଲା, ସେ ମଧ୍ୟ ମାତ୍ର 22 ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେତିକିବେଳେ ସବୁଠାରୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ବିଷୟ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ଥିଲା । ଯିଏ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ମାତ୍ର 1 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । 119 ସ୍କୋରରେ ଭାରତ 7 ୱିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ କେ.ଏସ୍ ଭରତ (28) ଏବଂ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ (28) କରିଥିଲେ ଏବଂ 55 ରନ୍ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଜୟର ଆଶା ବଢ଼ାଇ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦିନର ଖେଳର ଶେଷ 4 ଓଭର ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଆଉଟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏବଂ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା 25 ରନର ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନଥିଲା । ଭାରତ 28 ରନରେ ଅପମାନଜନକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ।