କୋହଲିଙ୍କ ଠାରୁ ଶିଖିବା ଦରକାର କହିବାରୁ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ବାବର, କହିଲେ "ଟିଭିରେ ବସିକି କହିବା ସହଜ କିନ୍ତୁ..."

  1. Home
  2. Cricket News

କୋହଲିଙ୍କ ଠାରୁ ଶିଖିବା ଦରକାର କହିବାରୁ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ବାବର, କହିଲେ "ଟିଭିରେ ବସିକି କହିବା ସହଜ କିନ୍ତୁ..."

babar angry


ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜମ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ ରାଗିଯାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିଭିରେ ମତାମତ ଦେବା ସହଜ ଏବଂ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱକପରେ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନାହିଁ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ହାତରେ ପାକିସ୍ତାନର 8 ୱିକେଟ୍ ପରାଜୟ ପରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ 271 ରନ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିପାରି ନ ଥିବାରୁ ବାବର ଆଜାମଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ମୋଏନ୍ ଖାନ ଏବଂ ଶୋଏବ ମଲିକଙ୍କ ପରି ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବାବରଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମାଲୋଚନା କରିବା ସହ ଏହା ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୁଣି ବାବର କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମାଲୋଚକମାନଙ୍କ ଉପରେ ବାବର ଆଜାମ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ:

babar st

ବାବର ଆଜାମ ତାଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, 'ଟିଭିରେ ମତାମତ ଦେବା ବହୁତ ସହଜ । ଯଦି କେହି ମୋତେ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ମୋତେ ସିଧାସଳଖ କଲ କରିପାରିବେ | ମୋର ନମ୍ବର ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି । ’ଶୋଏବ ମଲିକ କହିଥିଲେ ଯେ ବାବର ବ୍ୟାଟିଂର ରାଜା, କିନ୍ତୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ସେପରି ନୁହେଁ। ଶୋଏବ ମଲିକ କହିଥିଲେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଧିନାୟକ ।

ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍:

ମୋଏନ୍ ଖାନ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ବାବର ଆଜାମ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ, ଯିଏ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବା ପରେ ବ୍ୟାଟିଂ ଉପରେ ସମସ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ବାବର ଆଜମ ଏହା ଉପରେ ଦୃଢ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଲୋଚନା ହେତୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ କେବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥିଲା ।

ବାବର କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ମୋ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ମୁଁ କେବେବି ଏହିପରି ଅନୁଭବ କରି ନାହିଁ । କେବଳ କଥା ହେଉଛି ଯେ ମୁଁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଯେଉଁଭଳି ହେବା ଉଚିତ୍ ତାହା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ମୁଁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ, ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଚାପରେ ଅଛି ।

ବାବର ଆଜମ କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ ଯେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ହେତୁ ମୁଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚାପରେ ଅଛି କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଭିନ୍ନ ଅନୁଭବ କରୁଛି । ଫିଲ୍ଡିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ବେଳେ ମୁଁ ମୋର ଶତପ୍ରତିଶତ ଅବଦାନ ଦେଇଥାଏ । ମୁଁ କିପରି ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବି ଏବଂ ମୋ ଦଳକୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବି ସେ ବିଷୟରେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାବର ଆଜାମଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା, ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ବାବର ଆଜାମ କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ଆପଣ କେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି । ଖେଳାଳି ଚୟନକୁ ନେଇ ଆମେ ଏଠାରେ ନେଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି କୋଚ୍ ଏବଂ ଅଧିନାୟକ ନେଇଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ଆମର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ଆସିଛୁ । କେତେକ ସମୟରେ ଆମେ ସଫଳତା ପାଇଲୁ ଏବଂ କେତେକ ସମୟରେ ଏହା ଘଟିଲା ନାହିଁ ।