ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ରୁ ବାହାର ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ କିନ୍ତୁ ଧୋନିଙ୍କ ଏହି ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ ବାବର ଆଜାମ, ହେଲେ ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି

  1. Home
  2. Cricket News

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ରୁ ବାହାର ହେଲା ପାକିସ୍ତାନ କିନ୍ତୁ ଧୋନିଙ୍କ ଏହି ବଡ଼ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ ବାବର ଆଜାମ, ହେଲେ ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି

dhoni-babar


ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2024 ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଏଥର ପାକିସ୍ତାନ ନିଜେ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବାହାରେ ହୋଇଗଲା । ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ହାତରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା |

16 ଜୁନ୍ ରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ଶେଷ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜିତିଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନର ବିଜୟ ସହିତ, ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2024 ରେ ସେମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜମ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ସେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ରେକର୍ଡ ରେ ପଛରେ ପକାଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରେକର୍ଡ କ’ଣ ?

ବାବର ଧୋନିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଲେ:

ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଏମ୍ଏସ୍ ଧୋନିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଅଟେ । ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସମୟରେ ଅନେକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି । ଧୋନି ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ 529 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବାବର ଆଜାମ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ 549 ରନ୍ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ବାବର ଆଜାମ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମଏସ ଧୋନି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଅଧିକାଂଶ ରନ୍:

ବାବର ଆଜାମ - 549 ରନ୍
MS ଧୋନି - 529 ରନ୍
କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍ସନ୍ - 527 ରନ୍
ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନ - 360 ରନ୍
ଗ୍ରାମ୍ ସ୍ମିଥ୍ - 352 ରନ୍
କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା - 329 ରନ୍

ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ବାବର:

ବାବର ଆଜାମ 2021, 2022 ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ 2024 ମସିହାରେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି । ବାବର ଆଜାମଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ 2021 ରେ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ 2022 ରେ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା, ଯଦିଓ 2024 ସିଜନରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ପାରି ନଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଦଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଗ୍ରୁପ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବାହାର ହୋଇ ଯାଇଛି ।