T20 ବିଶ୍ୱକପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ନାହିଁ ଭାରତ, ରୋହିତଙ୍କ ବଢ଼ିଲା ଟେନସନ

  1. Home
  2. Cricket News

T20 ବିଶ୍ୱକପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ ଜିତି ନାହିଁ ଭାରତ, ରୋହିତଙ୍କ ବଢ଼ିଲା ଟେନସନ

ind record rohit tension


ଜୁନ୍ 2 ରୁ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବେ ଆୟୋଜିତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ନବମ ସଂସ୍କରଣ ଖେଳାଯିବ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ମୋଟ 20 ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗ୍ରୁପ୍-ଏରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଜୁନ୍ 5 ରେ ନାସାଉ କାଉଣ୍ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଇଂରେଜ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ।

ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇସିସି ଟି -20 ଦଳ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି ଏବଂ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଦୃଢ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଟି -20 ୱାର୍ଲ୍ଡର ସମସ୍ତ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଦୁଇଥର ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଛି:

ଏହି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସୁପର -8 ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା, କାନାଡା, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ଦଳ ଏହି ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଆମେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ସେମାନେ 2007 ମସିହାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ର ପ୍ରଥମ ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ କେବେ ବି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ନାହିଁ ​​।

ବର୍ଷ 2014. ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ଯଦି ଆମେ ଗତ ତିନୋଟି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦେଖିବା, ସେମାନେ ଖେଳାଯାଇଥିବା 16 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ 10 ଟି ଜିତିଛନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ରେକର୍ଡ କିନ୍ତୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିନଥିଲା:

ଯଦି ଆମେ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଅନ୍ୟ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ରେକର୍ଡକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଖିଥିବା ବେଳେ ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନାହିଁ । ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ଇତିହାସରେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ ।

ଭାରତୀୟ ଦଳ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପର 8 ଟି ସଂସ୍କରଣରେ ମୋଟ 44 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସେମାନେ 28 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ 14 ଟି ଭିନ୍ନ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 7 ଟି ଦଳ ଅଛି ସେ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଛନ୍ତି ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ୍ ହାରି ନାହାଁନ୍ତି ।

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସମସ୍ତ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ରେକର୍ଡ:

record