ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ କାହିଁକି ହାରିଲା ଇଂଲଣ୍ଡ? ମାଇକେଲ୍ ଭାଓନ୍ କହିଲେ "ଆମେ ଭାରତ କୁ ଭାବିଥିଲୁ ଯେ..."

  1. Home
  2. Cric Special

ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ କାହିଁକି ହାରିଲା ଇଂଲଣ୍ଡ? ମାଇକେଲ୍ ଭାଓନ୍ କହିଲେ "ଆମେ ଭାରତ କୁ ଭାବିଥିଲୁ ଯେ..."

Vaughn


ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜକୁ ଭାରତ ହତେଇବା ପରେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମାଇକେଲ ଭନ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଟିଂ ବିଫଳ ହେତୁ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଦଳ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଶେଷ ତିନିଟି ସିରିଜ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ। ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ୩-୧ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି। ରାଞ୍ଚିରେ ଭାରତର ପାଞ୍ଚ ୱିକେଟ୍ ବିଜୟ ସହ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଅଧିନାୟକ-କୋଚ୍ ଯୋଡିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଏହା ପ୍ରଥମ ସିରିଜ୍ ପରାଜୟ ଅଟେ। ଭାରତ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ ୨-୨ରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଡ୍ର କରିଥିଲା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସହିତ ମଧ୍ୟ ୧-୧ ରେ ସିରିଜ ଡ୍ର ରହିଥିଲା।

Vaughn

ମାଇକେଲ ଭନ୍ ଦି ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସ୍ତମ୍ଭରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, 'ଅନେକ ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ସପ୍ତାହ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏହି ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଗତିଶୀଳ ବ୍ୟାଟିଂ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦେଖିବେ ସେମାନେ କାହିଁକି ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ତିନୋଟି ସିରିଜ୍ ଜିତି ନାହାଁନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏହା ବ୍ୟାଟିଂକୁ ଉପରେ ହିଁ ନିର୍ଭର କରିବ'।

ମାଇକେଲ ଭନ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୭-୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଧର୍ମସଲା ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ମାଇକେଲ୍ ଭନ୍ କହିଛନ୍ତି, 'ଏହି ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନରେ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ପୁରା ବ୍ୟାଟିଂ ଲାଇନ୍ଅପ୍ ଜାଣିଥିଲା ​​ଯେ ସେମାନେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ। ତେବେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କାରଣ ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍ ଦଳକୁ ଫେରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

England

ମାଇକେଲ ଭନ୍ କହିଛନ୍ତି, 'ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେବା ଠିକ୍ ଏବଂ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସାଧାରଣତଃ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଛି। ତଥାପି, ଯେତେବେଳେ ତୁମର ବ୍ୟାଟିଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସିରିଜ୍ ହରାଇଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ସମାନ ଟିମ୍ ନେଇ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ପରେ ଭନ୍ ନିଜର ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଥିବା ୱିକେଟ୍ କିପର-ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ ଏବଂ ସିରିଜର କିଛି ଗମ୍ଭୀର ଭାଗିଦାରୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେନ୍ ଫୋକ୍ସଙ୍କୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି। ଉଭୟେ ଏକ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର ହାସଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଭନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ମାଇକେଲ୍ ଭନ୍ କହିଛନ୍ତି, 'ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ ଧରମସାଲାରେ ତାଙ୍କର ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବେ ଏବଂ ମୁଁ ଏଥିରେ ଖୁସି ଅଟେ। ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ୯୯ ମ୍ୟାଚରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ୧୦୦ ତମ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ମୁଁ ୱିକେଟ ରକ୍ଷକ ବେନ୍ ଫକ୍ସଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂକୁ ଦେଖେ ସେ ଭାରତରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆହୁରି ଭଲ ହୋଇ ପାରିବ।  ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ ଏକ ଭଲ ଉଦାହରଣ ଥିଲା। ସେ ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ଭଲ ଭାଗିଦାରୀ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଲୋୟର ଅର୍ଡର ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରନ୍ତି।

Vaughn

ମାଇକେଲ ଭନ୍ କହିଛନ୍ତି, 'ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ବ୍ୟାଟିଂ ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁଇଟି ଇନିଂସର ଖେଳ। ସେ ଲଗାତାର ଗୋଟିଏରେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଅତୀତରେ, ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଆଗରେ ରହିବା ଆପଣଙ୍କୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳମାନେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଚେଜ୍ କରିବାକୁ ଭୟଭୀତ ନୁହଁନ୍ତି। ପରିଶେଷରେ, ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ତାହା କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି।