ଏହି 5 ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଟେଷ୍ଟରେ କରିଛନ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ଦ୍ୱିଶତକ, ବିରାଟଙ୍କ ସମେତ 4 ଜଣ ସନ୍ୟାସ ନେଇଥିବା ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଏହି ଲିଷ୍ଟ ରେ ସାମିଲ

  1. Home
  2. Cric Special

ଏହି 5 ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଟେଷ୍ଟରେ କରିଛନ୍ତି ସର୍ବାଧିକ ଦ୍ୱିଶତକ, ବିରାଟଙ୍କ ସମେତ 4 ଜଣ ସନ୍ୟାସ ନେଇଥିବା ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଏହି ଲିଷ୍ଟ ରେ ସାମିଲ

double century


ଭାରତ ପାଇଁ ଅନେକ ଖେଲଳଇ ଟେଷ୍ଟ ରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଆମେ ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକଲ ରେ 5 ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଜୁ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଥର ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି- ବିରାଟ କୋହଲି:

kohli century vs aus

ଭାରତ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ସର୍ବାଧିକ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ବିରାଟ କୋହଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ 7ଟି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର 254 ରନ୍ ଅଛି । ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରନ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ 110 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 8555 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ବିରାଟ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

ଦ୍ଵିତୀୟ ଖେଳାଳି- ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ:

sehwag

ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗଙ୍କ ନାମ ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ ଆସିଛି । ସେହୱାଗ ତାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋଟ 6ଟି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ହାରାହାରି 49 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 8503 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟରେ ତ୍ରିଗୁଣ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ଏବଂ କରୁଣ ନାୟାର ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ। ଟେଷ୍ଟରେ ସେହୱାଗଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ହେଉଛି 319 । ସେହୱାଗ 2013 ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି ।

ତୃତୀୟ ଖେଳାଳି- ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର:

sachin sehwag dhoni

ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ନାମ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋଟ 6ଟି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେହୱାଗଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ହେତୁ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ତିନି ନମ୍ବରରେ ରଖିଛୁ । ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର 248 ରନ୍ କରି ନାହିଁ । ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର 2013 ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି ।

ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି- ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ:

dravid

ଏହି ତାଲିକାରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ 5ଟି ଦ୍ୱିଶତକ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର 270 ହୋଇଛି । ରନ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଦ୍ରାବିଡ 163 ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ 13265 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି | ସେ 2012 ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି ।

ପଞ୍ଚମ ଖେଳାଳି- ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର:

Sunil

ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ 4ଟି ଦ୍ୱିଶତକ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର 16 ବର୍ଷର କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ଟେଷ୍ଟରେ 10,000 ରୁ ଅଧିକ ରନ୍ କରିଥିଲେ । 125 ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଗାଭାସ୍କର ମୋଟ 10122 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର 236 ରନ୍ ହୋଇନାହିଁ। 1987 ମସିହାରେ ଗାଭାସ୍କର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ।