ଭାରତ ରାସ୍ତାର କଣ୍ଟା ସାଜିଛନ୍ତି ଏହି ୩ଟି ଟିମ୍! ହାରିଲେ ଚୂରମାର୍ ହୋଇଯିବ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିବାର ସ୍ୱପ୍ନ….​​​​​​​

  1. Home
  2. Cric Special

ଭାରତ ରାସ୍ତାର କଣ୍ଟା ସାଜିଛନ୍ତି ଏହି ୩ଟି ଟିମ୍! ହାରିଲେ ଚୂରମାର୍ ହୋଇଯିବ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିବାର ସ୍ୱପ୍ନ….​​​​​​​

World cup


ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ନ୍ୟୁୟର୍କଠାରେ ପହଞ୍ଚି ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଦଳ ପୂର୍ବରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଳରେ ରଖାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯେ ସେ ଯଶସ୍ୱୀ ଜୟୱାଲ କିମ୍ବା ବିରାଟ କୋହଲି କାହା ସହିତ ଇନିଂସ ଓପନ କରିବେ। ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତର ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମ କ’ଣ ହେବ? କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଏବଂ ଦୁବେଙ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ପଠାଯିବ? ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଏକ ବଡ଼ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

India

ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହିତ ଗ୍ରୁପରେ ପାକିସ୍ତାନ, ଆମେରିକା, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଏବଂ କାନାଡା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଯିବା ଏକପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ। ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଫର୍ମାଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଗ୍ରୁପ୍-ଏରେ ଅଛି, ସୁପର-୮ ଯିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଗ୍ରୁପ୍-ସିର ନମ୍ବର-୧ ଦଳକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ହେବ। ଯାହା ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କିମ୍ବା ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ହୋଇପାରେ।

ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ରହିନାହିଁ।  ୨୦୨୩ ବିଶ୍ୱକପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ୧୭ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇପାରେ।  ତେବେ ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କିମ୍ବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

India nz

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ରେ ଭାରତର ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା କ’ଣ? ସମସ୍ତ ଦଳକୁ ସୁପର-୮ ରେ ୩-୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨ ଟି ଜିତିବାକୁ ହେବ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିଜୟର ମାର୍ଜିନ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆମେ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ / ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଦୁଇଟି ଦଳକୁ ଏକ ବଡ଼ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ହେବ, ନଚେତ୍ ସୁପର-୮ ରୁ ବିଦା ହେବାକୁ ପଡିବ।

୨୦୦୭ ପରଠାରୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତର ହାତ ଖାଲି ଅଛି। ୨୦୧୪ ରେ ଭାରତ ଫାଇନାଲ ଖେଳିଥିଲେ ହେଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟ୍ରଫି ଜିତି ନେଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ୨୦୧୬ ରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହିତ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲା। 

India aus

ଗତ ଦୁଇଟି ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସେତେଟା ଭଲ ରହିନାହିଁ। ଗତଥର ଇଂଲଣ୍ଡ ଠାରୁ ଭାରତ ୧୦ ୱିକେଟରେ ଅପମାନଜନକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏଥର ଭାରତ କିଛି ନୂଆ କରିପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବା ବାକି ରହିଛି।