ଭାରତ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ସାଜିପାରନ୍ତି ଏହି ୩ ଖେଳାଳି! ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡ….

  1. Home
  2. Cric Special

ଭାରତ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ସାଜିପାରନ୍ତି ଏହି ୩ ଖେଳାଳି! ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡ….

Ireland


ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜୁନ୍ ୫ ରୁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪ ରେ ଏହାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ। ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରେ ପହଞ୍ଚି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ରୋହିତ ଏବଂ ଦଳ ଯେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ଯେକ କୌଣସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଦଳ  ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ କଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବ।  ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦଳରେ ମୋଟ ୩ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଇପାରିବେ। 

Stirling

ପଲ୍ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ:- ଏହି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ୩୩ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପଲ୍ ଷ୍ଟର୍ଲିଂଙ୍କର। ପଲଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ପଲ୍ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ଖେଳିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ଗତ ତିନୋଟି ଟି-୨୦ ଇନିଂସରେ ୨୧, ୩୬ ଏବଂ ୩୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଫର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ପଲ୍ ଷ୍ଟିରଲିଂ ବହୁତ ଭଲ ସ୍ପିନ୍ ଖେଳନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଭାରତୀୟ ବୋଲିଂ ବିଭାଗ ବିପକ୍ଷରେ ସହଜରେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିପାରିବେ।

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬.୫୮ ଆଭରେଜରେ ୬ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୩୧୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।  ୧୬୧ ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍ରେ ସେ ୩୭.୭୪ ଆଭରେଜ ସହିତ ୫୭୦୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୧୪୨ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୩୫୮୯ ରନ୍ ଅଛି।

Tector

ହ୍ୟାରି ଟେକ୍ଟର:- ଏହି ତାଲିକାରେ ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହ୍ୟାରି ଟେକ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ସେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ସେ ଫସିଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡକୁ ବିଜୟ ଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ତାଙ୍କୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ। ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ ୫ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଟେକ୍ଟର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୭୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ୪୫ ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ, ଏହି ଖେଳାଳି ହାରାହାରି ୧୭୪୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେ ୭୬ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୧୩୪୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

Little

୩.ଜୋଶୁଆ ଲିଟିଲ:- ଏଥର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜୋଶୁଆ ଲିଟିଲଙ୍କ ଠାରୁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବହୁତ କିଛି ଆଶା କରିବ। ସେ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୪ ରେ ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସର ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୪ ରେ ଆରସିବି ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏକମାତ୍ର ମ୍ୟାଚରେ ଲିଟିଲ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରି ୪ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ।

ତେବେ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୬ ଟି ଦିନିକିଆରେ ୫୬ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ୬୬ ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ୭୮ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।