T20 ବିଶ୍ୱକପ୍ 2024 କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ହେଲା ଘୋଷଣା, ଏହି ଗ୍ରୁପ ରେ ଅଛି ଭାରତ ଏବଂ ଏହି ଦିନ ହେବ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ

  1. Home
  2. Cric Special

T20 ବିଶ୍ୱକପ୍ 2024 କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ହେଲା ଘୋଷଣା, ଏହି ଗ୍ରୁପ ରେ ଅଛି ଭାରତ ଏବଂ ଏହି ଦିନ ହେବ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ

ICC-T20-World-Cup-2024-Schedule


T20 ବିଶ୍ୱକପ୍ 2024 ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ: T20 ବିଶ୍ୱକପ୍ 2024 ର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆମେରିକା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେବ । ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଦଳ ଗୋଟିଏ ଦଳରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜୁନ୍ 1 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଯେତେବେଳେ କି, ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଜୁନ୍ 29 ରେ ଖେଳାଯିବ । ଏଥର ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ମୋଟ 20 ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ଚାରୋଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଗ୍ରୁପ୍ ଏରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ।

ଜୁନ୍ 9 ରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସଂଘର୍ଷ:

PAK VS IND

ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଜୁନ୍ 9, 2024 ରେ ଭାରତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ । ଭେଟେରାନ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ 2007 ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲା । ଜୁନ୍ 2 ରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବ। ଜୁନ୍ 12 ରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଆୟୋଜକ ଆମେରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ । ତା’ପରେ ଜୁନ୍ 15 ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଫ୍ଲୋରିଡାଠାରେ କାନାଡାକୁ ଭେଟିବ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଭାରତ ଏହାର ସମସ୍ତ ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଜୁନ୍ 29 ରେ ବିଜେତା ଘୋଷିତ ହେବ:

ଆୟୋଜକ ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ଜୁନ୍ 1 ରୁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜୁନ୍ 1 ରୁ 18 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଯିବ । ଏହା ପରେ ସୁପର 8 ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ ଯାହା 19 ରୁ 24 ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ । ଏଥି ସହିତ ଜୁନ୍ 26 ଏବଂ 27 ରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ 2024 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିଜେତା ଦଳ ଜୁନ୍ 29 ରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।

ଏହିପରି ସେମିଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ:

20 ଟି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2024 ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦୁଇ ଦଳ ସୁପର 8 ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ | ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀରେ A1, B2, C1 ଏବଂ D2 ଦଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀରେ A2, B1, C2 ଏବଂ D1 ଦଳ ରହିବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୁପର 8 ଗୋଷ୍ଠୀର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦୁଇଟି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ ।

ସମସ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦଳ:

ଗ୍ରୁପ୍ ଏ: ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ, କାନାଡା ଏବଂ ଆମେରିକା

ଗ୍ରୁପ୍ ବି: ଇଂଲଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନାମିବିଆ, ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଓମାନ

ଗ୍ରୁପ୍ ସି: ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଉଗାଣ୍ଡା ଏବଂ ପାପୁଆ ନ୍ୟୁ ଗିନି

ଗ୍ରୁପ୍ ଡି: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ବାଂଲାଦେଶ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ନେପାଳ