ଧର୍ମଶାଳା ଟେଷ୍ଟ ସମୟରେ ଏହି କାରଣରୁ ଭାବପ୍ରବଣ ହେଲେ ଅଶ୍ୱିନ, କହିଲେ "ସେ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ..."

  1. Home
  2. Cric Special

ଧର୍ମଶାଳା ଟେଷ୍ଟ ସମୟରେ ଏହି କାରଣରୁ ଭାବପ୍ରବଣ ହେଲେ ଅଶ୍ୱିନ, କହିଲେ "ସେ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ..."

Ashwin


ଭାରତର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲର ଆର ଅଶ୍ୱିନ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଛନ୍ତି।  ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ଶେଷ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି।  ସିରିଜର ଶେଷ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ମ୍ୟାଚ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ ତାରିଖରୁ ଧର୍ମଶାଲାରେ ଖେଳାଯାଉଛି। ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଫ୍ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲର ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ। 

Ashwin

ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ସେ ଜଣେ ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଭାବପ୍ରବଣ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା କୋଟି କୋଟି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଛି। ୧୦୦ ତମ ଟେଷ୍ଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ପାଇବା ପରେ ଆର ଅଶ୍ୱିନ୍ ଭାବପ୍ରବଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ। ପିଲାଦିନର ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ପକାଇ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ପାଇଥିବା ସମର୍ଥନ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। 

100 test

ପିତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ଥିବାରୁ ଅଶ୍ୱିନ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୧ରେ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ୩୭ ବର୍ଷୀୟ ଆର ଅଶ୍ୱିନ୍ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପିତା ରବିଚନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।  ସେ କହିଛନ୍ତି- ‘ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ।  କେବଳ ମୋ ପାଇଁ ନୁହେଁ ମୋ ପରିବାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ। ମୁଁ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନେ ଭାବୁକ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ବସିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ଏହା ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅଟେ।  ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ସେ ଏଠାକୁ ଆସିପାରିଲେ ନାହିଁ’।

Ashwin

ପିଲାଦିନର ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ପକାଇ ଆର ଅଶ୍ୱିନ କହିଛନ୍ତି- “ପ୍ରଥମ ଦିନ, ମୋର ମନେ ଅଛି।  ମୁଁ ମୋର କିଟ୍ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି ଆଗରେ ରଖିଲି। ତା’ପରେ ସେ ଆସି ମୋତେ ବାଇକ୍ ଯୋଗେ କୋଚିଂ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ନେଇଗଲେ।  ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଭାବରେ (ତାଙ୍କ ପିତା) ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଜୀବନରେ ବହୁତ ଦୂରକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।  ସେ ଭାବିଲେ ମୁଁ ଦିନେ ଏହା କରି ପାରିବି। ମୋ ମା ଏବଂ ଅବଶ୍ୟ ମୋର ଜେଜେବାପାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ମୋତେ ଏଠାକୁ ଆଣି ପାରିଛନ୍ତି”।

Ashwin

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧୦୦ ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିବା ଆର ଅଶ୍ୱିନ ହେଉଛନ୍ତି ୧୪ ତମ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି।  ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୧୩ଜଣ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ୧୦୦ ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବାର ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ତାଲିକାରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।  ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଅଛନ୍ତି।  ସକ୍ରିୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବିରାଟ କୋହଲି, ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ଏବଂ ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ୧୦୦ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଛନ୍ତି।  ତେବେ ୨୦୨୧ ରେ ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ।