ବିଶ୍ୱକପରେ ଏପରି ରହିବ ଭାରତର ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶ! ବାଦ୍ ପଡ଼ିପରନ୍ତି ଏହି ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି….

  1. Home
  2. Cric Special

ବିଶ୍ୱକପରେ ଏପରି ରହିବ ଭାରତର ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶ! ବାଦ୍ ପଡ଼ିପରନ୍ତି ଏହି ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି….

India


IPL ୨୦୨୪ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ଉପରେ ରହିବ।  ଆଇସିସିର ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ଜୁନ୍ ୨ ରେ କାନାଡା ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖରୁ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନିଜର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବ। 

Team india

ଅପରପକ୍ଷରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଜୁନ୍ ୯ ତାରିଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଏକ ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବ। ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏଥର ମଧ୍ୟ ଏହି ମ୍ୟାଚ ସମାନ ହାଇପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ। ବିଶେଷକରି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।  

Jaiswal

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା, କେଉଁ ୧୧ ଖେଳାଳି ଭାରତ ପାଇଁ ଏହି ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ। ଯଦି ଆମେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଓପନିଂ ଯୋଡି ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଯଶସ୍ୱୀ ଜୟସୱାଲ ଭାରତର ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଡିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ଜୟସୱାଲଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବିରାଟ କୋହଲି ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ଓପନିଂ କରି ପାରନ୍ତି।

Dube

ଜୟସୱାଲଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରତି ଫର୍ମ ଭଲ ନାହିଁ ତାହା ପ୍ରଥମ କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ଭାରତକୁ ଶିବମ୍ ଦୁବେଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିପାରେ, କାରଣ ସ୍ପିନ୍ ପିଚ୍ ଉପରେ ସେ ଭଲ ହିଟର୍ ଅଟନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଜୟସୱାଲଙ୍କୁ ଚୂଡାନ୍ତ ଏକାଦଶରୁ ହଟାଯାଇପାରେ। ଯଦି ଆମେ ମଧ୍ୟମ କ୍ରମାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ତିନି ନମ୍ବରରେ ଖେଳାଯାଇପାରିବ। ଟି-୨୦ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ବ୍ୟାଟିଂ ନମ୍ବର ୪ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ୩ ନମ୍ବରରେ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ। ୱିକେଟ୍ କିପର ଭାବରେ ଦଳ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ଋଷଭ ପନ୍ତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଶିବମ୍ ଦୁବେଙ୍କୁ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇପାରେ। ବ୍ୟାଟିଂ ସହିତ ଶିବମ ମଧ୍ୟ ଦଳକୁ ବୋଲିଂର ବିକଳ୍ପ ଦିଅନ୍ତି।

Bumrah

ଏହା ପରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୬ ଓ ୭ ନମ୍ବରରେ ଖେଳିବେ। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମଧ୍ୟ ବଲ ସହିତ ଭଲ ଅବଦାନ ଦେଇପାରିବେ। ତେବେ ଯଦି ଆମେ ବୋଲିଂ ବିଷୟରେ କଥାହେବା, ତେବେ ଭାରତ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ରେ ୪ ଟି ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲରଙ୍କ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଫିଲ୍ଡ ନେଇପାରେ। ତିନୋଟି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଏବଂ ଜଣେ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂକୁ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏବଂ ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ ପରିଚାଳନା କରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କୁ ସ୍ପିନ୍ ବିଭାଗରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ କୁଲଦୀପଙ୍କ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ।

ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଭାରତର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିମ୍:- ରୋହିତ ଶର୍ମା, ବିରାଟ କୋହଲି, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ଋଷଭ ପନ୍ତ, ଶିବମ ଦୁବେ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା, କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରା, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ, ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ।